Partnerzy serwisu:

Orlen porozumiał się co do przejęcia Lotosu

ep. 27.08.2019

Orlen porozumiał się co do przejęcia Lotosu
fot. mat. pras.
To kolejny krok do planowanego połączenia dwóch paliwowych gigantów. PKN Orlen podpisał porozumienie ze Skarbem Państwa i Grupą Lotos w sprawie realizacji transakcji nabycia akcji gdańskiej spółki.
Jak dowiadujemy się z komunikatu, w porozumieniu wskazano ramową strukturę transakcji. Potwierdzony został dotychczasowy kierunek i podstawowe założenia połączenia, które określone zostały w liście intencyjnym pomiędzy PKN Orlen i Skarbem Państwa z lutego 2018 roku. Dokument zastrzega możliwość dopracowania struktury, szczególnie w oparciu o środki zaradcze, które będą wynikały z decyzji Komisji Europejskiej.

– To kolejny ważny etap procesu przejęcia kapitałowego Grupy Lotos przez PKN Orlen. Po raz pierwszy potwierdzone zostały ramy tej transakcji przez wszystkie strony – mówi Daniel Obajtek, prezes Zarządu PKN Orlen. – Połączenie potencjałów obu firm ma strategiczne znaczenie zarówno w kontekście inwestycji rozwojowych, jak i dywersyfikacji dostaw ropy naftowej, co jest ważne dla bezpieczeństwa Polski, ale i Regionu – dodaje szef Orlenu.

Jego zdaniem, na funkcjonowaniu w jednej grupie skorzystają zarówno łączące się firmy, jak i samorządy, na których terenach działają, a także klienci.

– Musimy sprostać coraz silniejszej rywalizacji na konkurencyjnym rynku. Większość naszych europejskich konkurentów procesy konsolidacyjne ma już dawno za sobą i skutecznie wykorzystują płynące z tego przewagi. Nie możemy pozostać w tyle i dlatego z determinacją realizujemy ten projekt z korzyścią dla polskiej gospodarki – mówi Daniel Obajtek.

Orlen podkreśla w komunikacie, że połączony podmiot będzie miał większy potencjał, by angażować się w działania społeczne, kulturalne i społeczne w regionie, w którym będzie działał.

Przekonuje też, że na połączeniu nie stracie region pomorski. – Wpływy z CIT, PIT i podatków od nieruchomości pozostaną na Pomorzu – czytamy w komunikacie.

Po połączeniu Lotos ma zyskać nowe zamówienia i wejść w nowe obszary działalności, rozwijając jednocześnie te, w których jest obecny obecnie jak elektromobilność i wydobycie. Utrzymane mają być także miejsca pracy.

PARTNERZY DZIAŁUPodziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony