Partnerzy serwisu:

Osiem mostów w Bieszczadach idzie do remontu

ep. 03.06.2019

Osiem mostów w Bieszczadach idzie do remontu
Fot. Google Maps
Na terenie trzech powiatów: sanockiego, leskiego i bieszczadzkiego zostanie wyremontowanych osiem obiektów mostowych. Środki na remont pochodzą z budżetu województwa podkarpackiego oraz nadleśnictw.
Chodzi o obiekty w gminach Komańcza, Cisna, Baligród i Lutowiska. Jak poinformował Urząd Marszałkowski województwa podkarpackiego, odtworzone zostaną pierwotne parametry mostów w Lutowiskach, Smolniku (2 mosty) oraz miejscowościach Habkowce (2 mosty), Jabłonki, Wisłok Wielki i Czystogarb. Prace remontowe potrwają do końca roku. Roboty wykona Przedsiębiorstwo Budowlane Stalmost. Umowa została już podpisana. 

Remont będzie kosztował 4,7 mln złotych. Środki te wygospodarowane zostały z budżetu województwa, przy wsparciu trzech nadleśnictw: z Komańczy, Cisnej i Lutowiskach, które w sumie przekazały 250 tys. zł.

– Ostatnio sytuacja na mostach w Bieszczadach stawała się tragiczna. Przewoźnicy mieli problem wywiezienia z lasu drewna, ale był także problem dla ruchu turystycznego. Dotychczas zmodernizowaliśmy wspólnie 15 mostów. Bardzo cieszę się z tych inwestycji – powiedziała, cytowana w komunikacie, dyrektor Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Krośnie, Grażyna Zagrobelna.

– W 2016 r. intensywną pracę na rzecz remontów tych mostów i bardzo dużo udało się zrobić. Ale oprócz tych inwestycji już przygotowujemy dokumentację na znacznie większe działania – małą i dużą pętlę bieszczadzką – powiedział z kolei marszałek Władysław Ortyl. – Nasza strategia jest taka, że robimy najpierw mosty, mostki, skrzyżowania, obwodnice, a potem łączymy je dużą drogową inwestycją – dodał informując, że taki jest też plan na pieniądze z kolejnej perspektywy unijnej.

Obecnie samorząd województwa zabiega o kolejne środki na zadania mostowe, chodzi m.in. o 10 mln złotych z Ministerstwa Inwestycji – z tego źródła możliwe jest uzyskanie pieniędzy na poprawę stanu dróg i terenów w obszarach turystycznych. W planach samorząd ma także budowę ścieżki rowerowej przez Bieszczady.

To nie pierwsza umowa związana z remontem bieszczadzkich mostów. Jak przypomniano w komunikacie, rok temu podpisana została umowa na remont siedmiu obiektów za kwotę 2,7 mln złotych. „Od kilku lat poprawiany jest stan dróg w Bieszczadach. Poza dużymi inwestycjami Podkarpackiego Zarządu Dróg Wojewódzkich w Rzeszowie związanymi z podniesieniem nośności obiektów, prowadzone są też remonty. Od 2016 roku w ich kosztach partycypują nadleśnictwa. W ciągu ostatnich trzech lat odnowionych zostało 15 mostów przy udziale finansowym Lasów Państwowych” – czytamy w komunikacie.

Na drogach wojewódzkich w rejonie Bieszczadów zlokalizowanych jest ponad 130 obiektów mostowych. Naprawy wymaga blisko połowa z nich. Ze względu na zły stan techniczny na wielu mostach wprowadzone zostały ograniczenia.
PARTNERZY DZIAŁUPodziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony