Partnerzy serwisu:

Ostatni odcinek „siódemki” w świętokrzyskim prawie na półmetku

Elżbieta Pałys 06.11.2018

Ostatni odcinek „siódemki” w świętokrzyskim prawie na półmetku
fot. GDDKiA
Zaawansowanie prac na blisko 8-kilometrowym odcinku ekspresowej siódemki pomiędzy granicą województw mazowieckiego i świętokrzyskiego a Skarżysko-Kamienną zbliża się do półmetka. Zaczynają się już m.in. prace przy warstwach podbudowy. Droga będzie gotowa do wiosny 2020 roku.
Chodzi o fragment drogi o długości 7,6 km, który ze względu na konflikty przyrodnicze najpóźniej trafił do realizacji. Przez kilka lat trwała batalia pomiędzy inwestorem organizacjami ekologicznymi, a inwestycja na każdym etapie napotykała na protesty. Prace na tym odcinku ruszyły dopiero jesienią 2017 roku i od tego czasu można powiedzieć, że idą jak burza.


Wyświetl większą mapę
Zaawansowanie robót na tym odcinku przekroczyło już 40 procent. Jak poinformowała GDDKiA w Kielcach, wykonawca obecnie formuje i stabilizuje górne warstwy nasypów i układa warstwę mrozoochronną. Roboty ziemne dobiegają końca. Wykonawca stopniowo zaczyna już prace przy warstwach podbudowy pod konstrukcję nawierzchni.

– Na niektórych fragmentach wykonywana jest pierwsza warstwa podbudowy z kruszywa stabilizowanego cementem. Równolegle trwają prace przy konstrukcjach obiektów mostowych – informuje inwestor. Na rożnych obiektach, w zależności od stanu zaawansowania trwa palowanie, betonowanie fundamentów, zbrojenia pod konstrukcje.

Prace realizuje Budimex. Na zbudowanie drogi ma jeszcze czas do maja 2020 roku. Na trasie powstaną dwa węzły drogowe: Skarżysko Północ i Skarżysko Zachód.

„Skarżyski” fragment siódemki połączy wybudowany w 2017 roku fragment ekspresówki od Radomia do granicy województw mazowieckiego i świętokrzyskiego z istniejącym węzłem drogowo-kolejowym w Skarżysku-Kamiennej. Droga będzie miała dwie jezdnie po dwa pasy ruchu z rezerwą na trzeci pas. Jest budowana w nowym śladzie.

Wykonywany przez Budimex fragment jest ostatnim, który jest potrzebny by domknąć ekspresową siódemkę na terenie województwa świętokrzyskiego, choć w budowie obecnie jest jeszcze trasa między Chęcinami a Jędrzejowem. Ten odcinek oczekiwany jest już od ubiegłego roku, ale finał wciąż się opóźnia.

Niedawno do użytku kierowców został oddany kolejny krótki fragment budowanej drogi – między węzłem Kielce Południe w Chęcinach, a otwartym wcześniej odcinkiem Chęciny – Brzegi. W praktyce oznacza to, że niemal połowa powstającego odcinka jest już dostępna. Nie wiadomo czy jeszcze w tym roku uda się uzyskać przejezdność na całym odcinku.

Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Budimex
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony