Partner serwisu

Otwarcie tunelu w Świnoujściu w maju?

ep. 20.09.2022

arrow
arrow
Otwarcie tunelu w Świnoujściu w maju?
fot. UM Świnoujście
Otwarcie tunelu w Świnoujściu w maju?
Otwarcie tunelu w Świnoujściu w maju?
Otwarcie tunelu w Świnoujściu w maju?
Otwarcie tunelu w Świnoujściu w maju?
Otwarcie tunelu w Świnoujściu w maju?
W maju 2023 roku planowane jest otwarcie tunelu pod Świną w Świnoujściu. Minęły właśnie cztery lata od zawarcia umowy na tę kluczową dla mieszkańców miasta i turystów inwestycję. Prace na budowie zaawansowane są w ponad 82 proc.
To będzie ogromna zmiana jakościowa. Obecnie pokonanie trasy między dwiema częściami Świnoujścia – wyspami Wolin Uznam – wymaga skorzystania z promu kursującego z częstotliwością co 20 minut. W okresie letnim dodatkowo trzeba uwzględnić czas oczekiwania w kolejce do wjazdu na prom. Po otwarciu tunelu pokonanie tej trasy zajmie kilka minut – około 2 min. to przejazd tunelem drugie tyle to podróż drogami prowadzącymi do przeprawy pod Świną – wyliczył inwestor.

Kilka dni temu minęły cztery lata od zawarcia umowy na realizację tej inwestycji. 17 września 2018 r. zadanie, którego inwestorem jest miasto Świnoujście a inwestorem zastępczym GDDKiA szczecin została powierzone konsorcjum firm Porr i Gülermak. Kluczową częścią inwestycji jest tunel o długości 1484 m.

Prace na kontrakcie są obecnie zaawansowane w ponad 82 proc. Wykonywane są jezdnie, kanały i drogi ewakuacyjne w tunelu prowadzone są także prace w innych branżach.

– Mamy już wjazdy/wyjazdy z tunelu na obu wyspach. Trwają prace na drogach dojazdowych – mówi I zastępca Prezydenta Świnoujścia Barbara Michalska cytowana w komunikacie. – W samym tunelu zakończone są prace przy wyjściach ewakuacyjnych. Wykonawca – konsorcjum Porr/Gülermak deklaruje, że do końca tego roku zakończy roboty budowlane. Później tunel będzie wyposażany we wszelkiego rodzaju instalacje zapewniające jego prawidłowe funkcjonowanie. Po-zostaje nam wierzyć, że wykonawca wywiąże się z tego terminu, który dziś deklaruje i w przyszłym sezonie letnim przejedziemy już tunelem – mówi wiceprezydent miasta.

Otwarcie tunelu planowane jest na maj 2023 roku.

Z najnowszego raportu z budowy wynika, że obecnie na wyspie Wolin w komorze odbiorczej TBM wykonywane są prace przy konstrukcji szachtu i klatki schodowej ponad stropem górnym. Na rampie i w części tunelu wykonanym metodą stropową trwają roboty wykończeniowe kap chodnikowych i barier energochłonnych. Montowane są także przepusty pod instalacje na ścianach szczelinowych. Prowadzone są także roboty drogowe.

Przy wyjściu ewakuacyjnym EE1 zakończyło się uciąglenie konstrukcji pod jezdnię, w tym układanie prefabrykatów oraz budowę klatki schodowej wewnątrz wyjścia EE1. Przy wyjściu ewakuacyjnym EE2 zakończono montaż wsporników dolnych. Kontynuowana jest budowa klatki schodowej wewnątrz wyjścia EE2, montowane są instalacje w tunelu. Trwa wylewka w kanałach technologicznych.

– W samym wyjściu ewakuacyjnym żelbetonowa obudowa jest już dawno przygotowana, ale musimy jeszcze wykonać pewne elementy komunikacyjne – wyjaśnia inżynier rezydent Jacek Król z konsorcjum Sweco/ Lafrentz. – Trzeba będzie wprowadzić prefabrykaty, zazbroić i zabetonować tę płytę, a także wykonać brakujące elementy kanału wentylacyjnego. Pręty kotwiące są już wklejone, element wspornika jest uzbrajany i betonowany. Potem trzeba będzie ustawić prefabrykat.

Trwają także prace po stronie wyspy Uznam. W komorze startowej kontynuowane są roboty nad konstrukcjami wewnętrznymi i zewnętrznymi ponad stropem górnym, przygotowana jest konstrukcja pod izolację po stronie zachodniej. Na rampie wykonywany jest montaż konstrukcji pod elewację oraz próbny montaż paneli.

Trwają także m.in. roboty wykończeniowe i instalacyjne prace wewnętrzne w budynku Biura Centrum Obsługi, trwa implementacja systemów sterowania infrastrukturą tunelową.

PARTNERZY DZIAŁU


Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony