Partner serwisu

Otwarto przebudowaną drogę Pieniężno – Górowo Iławeckie – Bartoszyce

Przemysław Farsewicz 08.08.2022

Otwarto przebudowaną drogę Pieniężno – Górowo Iławeckie – Bartoszyce
fot. ZDW Olsztyn
Oddano do użytku w pełni wyremontowaną drogę wojewódzką nr 512 w woj. warmińsko-mazurskim. Kierowcy mogą poruszać się w pełni zmodernizowanym, blisko 50-kilometrowym odcinkiem między Pieniężnem a Bartoszycami. Górowo Iławeckie i Wojciechy zyskały obejścia. Oficjalne otwarcie przybrało nietypowy charakter.
Tradycyjne przecięcie wstęgi odbyło się w Górowie Iławeckim. Zanim jednak do tego doszło, uczestnicy wydarzenia musieli do tego miejsca… dobiec. Zorganizowano bowiem sztafetę. W jej składzie znaleźli się przedstawiciele urzędu marszałkowskiego, Zarządu Dróg Wojewódzkich, firm, które pracowały przy remoncie drogi oraz lokalnych samorządów. Jedni wyruszyli z Pieniężna, drudzy z ronda przy ul. Gdańskiej w Bartoszycach. Każda z osób miała do pokonania jakiś fragment trasy. Na niespełna 50-kilometrowym odcinku (a dokładnie: 47,940 km drogi objętej projektem) wzięło udział 50 biegaczy, których na mecie przywitał marszałek województwa, Gustaw Marek Brzezin.

Inwestorem przedsięwzięcia było Województwo Warmińsko Mazurskie i reprezentowany przez nie Zarząd Dróg Wojewódzkich w Olsztynie, a generalnym wykonawcą konsorcjum spółek z grupy NDI. W ramach modernizacji zlecono budowę obwodnicy Górowa Iławeckiego i miejscowości Wojciechy, korektę łuków poziomych i pionowych DW 512, a także budowę i przebudowę skrzyżowań drogowych. Doprowadzono drogę do parametrów klasy G i wzmocniono nawierzchnię do nośności 100 kN/oś.

Poza tym do realizacji były obiekty inżynierskie, mosty (w Pełtach i Wiewiórkach), przepusty oraz zatoki autobusowe, chodniki i miejsca postojowe. Dodatkowo do zrobienia było stanowisko do ważenia pojazdów ciężarowych z miejscem obsługi tych pojazdów oraz wykonanie zjazdów indywidualnych i publicznych. Wykonano także nowe oświetlenie uliczne i odwodnienie drogi wraz z jej poszerzeniem. Inwestycja rozpoczęła się w czerwcu 2019 r.

Całkowita wartość tego projektu wyniosła ponad 245,3 mln zł, z czego 199,9 mln zł pochodzi ze unijnych środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego, 10,5 mln z budżetu Państwa, natomiast wkład Województwa to: Gmina Górowo Iławeckie 495,6 tys. zł, Gmina Bartoszyce 1,5 mln zł, Miasto Bartoszyce 5,0 mln zł oraz ZDW Olsztyn 38,5 mln zł.

PARTNERZY DZIAŁU


Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony