Partner serwisu

Panattoni nie zwalnia tempa nad Wisłą

Magdalena Chajzler 17.07.2022

Panattoni nie zwalnia tempa nad Wisłą
fot. Panattoni
Mapa Polski zapełnia się kolejnymi inwestycjami pod szyldem magazynowego hegemona. Ostatnie inwestycje to w sumie 2,5 mln m kw. nowoczesnej powierzchni przemysłowo-magazynowej w województwach: mazowieckim, kujawsko-pomorskim, pomorskim, podkarpackim, śląskim, lubuskim.
Pierwszą połowę roku 2022 Panattoni zamyka budową kolejnych 2,5 mln m kw. powierzchni przemysłowych stając się niekwestionowanym liderem rynku nieruchomości przemysłowych w Polsce i Europie.
– Od lat jesteśmy liderem rynku nieruchomości przemysłowych nie tylko w Polsce, ale i Europie.

W 2021 roku podpisaliśmy w kraju ok. 300 umów najmu na łączną powierzchnię 3,2 mln m kw. -  o milion m kw. więcej niż rok wcześniej. Wkrótce przekroczymy też tutaj 11 mln m kw. dostarczonej powierzchni, co stanowi blisko połowę całkowitego polskiego wolumenu. Na koniec czerwca mamy w budowie kolejne 2,5 mln m kw. nowoczesnej powierzchni – mówi Anita Pietrykowska, Head of Marketing & Communications, Panattoni.

Tylko w 2021 r. najemcy z sektora motoryzacyjnego wynajęli od dewelopera blisko 200 000 m kw., a kolejnych zainteresowanych nie brakuje w tym roku. Jednym z nich jest ILS Sp. z o.o., operator logistyczny Grupy Inter Cars SA, który jest największym dystrybutorem części samochodowych w Europie Środkowej i Wschodniej. Przedsiębiorstwo podpisało dwie umowy najmu na ponad 22 000 m kw. i właśnie wprowadza się do Panattoni Park Sosnowiec I.

Grupa posiadająca blisko 500 placówek w Polsce i Europie w kwietniu br. zanotowała wzrost skonsolidowanych przychodów o 18,5 proc. rdr, a w pierwszych czterech miesiącach roku wypracowała przychody o 23,9 proc. większe niż rok wcześniej. W błyskawicznym rozwoju przedsiębiorstwa niewątpliwy udział ma Panattoni, które w ramach sosnowieckiego parku dostarczyło magazyn buforowy dla głównego obiektu firmy, znajdującego się w tym mieście. Niedaleko kompleksu w Sosnowcu przebiega ekspresowa S1 prowadząca aż do granicy ze Słowacją w Zwardoniu oraz autostrada A4 będąca częścią III Paneuropejskiego Korytarza Transportowego i łącząca granice: południowo-zachodnią i południowo-wschodnią.

Dodatkowo zaledwie godzina drogi dzieli Park Sosnowiec I od granicy z Czechami. Inwestycja położona jest niecałe 16 km od Katowic i nieco ponad 70 km od Krakowa, a w niecałą godzinę można z niej dojechać do dwóch międzynarodowych lotnisk.

– Rozwijamy wszystkie segmenty naszej działalności. Budujemy kolejne parki, do których wprowadzają się międzynarodowi liderzy swoich branż, m.in. niedawno ponad 15 000 m kw. w Panattoni Park Nadarzyn wynajął chiński gigant e-commerce – firma JD.com, a w Panattoni Park Sosnowiec I 20 000 m kw. zajął lider automotive w regionie CEE – Inter Cars SA – mówi Anita Pietrykowska. - Ukończyliśmy również I etap ogromnej realizacji dla LPP w Rzeszowie, która zajmie 70 000 m kw.

W budowie pozostaje gigantyczna realizacja dla należącego do Otto Group – Hermes Fulfillment w Iłowej, której powierzchnia wyniesie 150 000 m kw. Cały czas rozwijamy również nowe rynki, które stają się alternatywą dla tzw. wielkiej piątki. M.in. budujemy dwa duże parki w Sulechowie, w lubuskim, na potrzeby dwóch gigantów e-commerce, którzy stamtąd będą obsługiwali także inne europejskie rynki – dodaje Anita Pietrykowska.

W Nadarzynie ponad 15 100 m kw. powierzchni wynajęto firmie JD.com. Deweloper ukończył również proces certyfikacji środowiskowej budynku metodą BREEAM International New Construction i uzyskał poziom Excellent. Z wynikiem 78,4 proc. inwestycja została najbardziej ekologicznym obiektem przemysłowym w Polsce.

JD.com to platforma e-commerce, która posiada w Chinach ponad 300 mln klientów. Jest największym sprzedawcą detalicznym w kraju, zarówno online, jak i offline, oraz trzecią co do wielkości firmą internetową na świecie pod względem przychodów. Słynie z bardzo rozbudowanej sieci logistycznej - powierzchnia magazynów firmy w Azji przekracza 23 mln m kw. Umożliwia to realizację większości zleceń jeszcze tego samego dnia co zamówienie, m.in. za pomocą sieci dronów czy automatycznych pojazdów bezzałogowych. JD.com z siedzibą główną w Pekinie posiada biura na całym świecie, w tym w Nowym Jorku, Tokio oraz centrum badawczo-rozwojowe w Dolinie Krzemowej. W Panattoni Park Nadarzyn JD.com będzie magazynować przede wszystkim urządzenia elektroniczne. Nowe centrum logistyczne pod Warszawą będzie drugim tej firmy w Polsce i trzecim w Europie.

Atutem inwestycji jest świetna lokalizacja. Obiekt znajduje się bezpośrednio przy drodze ekspresowej S8, co stwarza optymalne warunki dla dystrybucji na rynek Polski Centralnej, a także całej Europy. Do centrum stolicy jest stąd 25 km, a do lotniska Okęcie - 28 km.

Obecnie na półmetku znajduje się rozpoczęta w styczniu inwestycja Fulfillment Center dla LPP – największej firmy odzieżowej e regionie CEE. Zakończenie budowy blisko 70 000 m kw. w Rzeszowie planowane jest na koniec tego roku. Inwestycja pozwoli na obsługę 100 000 zamówień dziennie i wsparcie sprzedaży internetowej w Niemczech, Czechach oraz na Węgrzech i Słowacji. Panattoni przygotuje m.in. 5000 m kw. powierzchni pod automatyczną linię przewoźników. Do końca roku powierzchnia dostarczona przez dewelopera dla LPP przekroczy 170 000 m kw. Obiekt powstaje między węzłami autostrady A4, która przebiega m.in. przez Wrocław, Kraków, czy Katowice i łączy granicę południowo-wschodnią z południowo-zachodnią. Ponadto inwestycja położona będzie w bezpośrednim sąsiedztwie drogi krajowej 19 prowadzącej na Słowację i zaledwie 1 km od Lotniska Rzeszów – Jesionka.

– Na Mazowszu tworzymy Panattoni Park Radom, który będzie doskonałą alternatywą dla Warszawy w regionie. Na przełomie bieżącego i 2023 roku planujemy ukończyć dwa pierwsze budynki.

Nie słabnie również popularność naszych obiektów miejskich – m.in. dwóch nowych najemców znalazło City Logistics Kraków I – FM Logistic oraz dystrybutora artykułów sportowych – firmę Raven. Oczywiście nasz priorytet to cały czas budować w sposób zrównoważony i stale podnosić poprzeczkę. Tę w pierwszej połowie zawiesiliśmy bardzo wysoko, ponieważ Panattoni Park Nadarzyn otrzymał certyfikację środowiskową BREEAM Excellent na poziomie 78,4 proc., stając się najbardziej ekologicznym obiektem przemysłowym w Polsce. W tej chwili mamy już w kraju 6 mln m kw. certyfikowanej powierzchni, a kolejne certyfikacje na poziomie Excellent są już w drodze – mówi Anita Pietrykowska.

Deweloper aktywie działa również na południu Polski w ramach City Logistics Kraków I. W obiekcie znalazły miejsce FM Logistic oraz firma Raven dystrybuująca artykuły sportowe.

City Logistics Kraków I powstaje w strategicznej lokalizacji, zarówno pod kątem ponadregionalnego prowadzenia działalności, jak i dostępu do pracownika. Inwestycja znajduje się w jednej z industrialnych dzielnic miasta. Największym jej atutem jest bliskość S7, która już niedługo połączy obiekt m.in. z Warszawą, czy Gdańskiem. Kolejną mocną stroną parku, która pozwala na wsparcie nawet mniejszych działalności, jest możliwość wynajęcia minimalnych modułów. Format SBU umożliwia skorzystanie z minimum 1080 m kw. Elastyczna powierzchnia pozwala na prowadzenie operacji zarówno logistycznych, produkcyjnych, magazynowych, jak i e-commerce’owych.
PARTNERZY DZIAŁU


Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony