Partner serwisu

Parlament Europejski za zakazem sprzedaży samochodów z silnikami spalinowymi od 2035 r.

simetra 08.06.2022

Parlament Europejski za zakazem sprzedaży samochodów z silnikami spalinowymi od 2035 r.
fot. Jacek Dylag/ unsplash
Europosłowie poparli propozycję Komisji Europejskiej (KE) aby do 2035 r. osiągnąć zeroemisyjną mobilność na drogach, a to oznacza zakaz sprzedaży nowych samochodów osobowych i lekkich pojazdów dostawczych z silnikami spalinowymi. Jest to część pakietu Fit for 55.
14 lipca 2021 roku, w ramach pakietu "Fit for 55", Komisja przedstawiła wniosek ustawodawczy dotyczący zmiany norm emisji CO2 dla samochodów osobowych i lekkich pojazdów dostawczych. Wniosek ma przyczynić się do realizacji celów klimatycznych UE na lata 2030 i 2050, przynieść korzyści obywatelom dzięki szerszemu zastosowaniu pojazdów zeroemisyjnych (lepsza jakość powietrza, oszczędność energii i niższe koszty posiadania pojazdu), a także pobudzić innowacje w zakresie technologii zeroemisyjnych.

W głosowaniu plenarnym w środę (8 czerwca), posłowie przyjęli stanowisko w sprawie proponowanych przepisów dotyczących zmiany norm emisji CO2 dla nowych samochodów osobowych i dostawczych 339 głosami do 249 przy 24 wstrzymujących się. Zmiana norm emisji dla nowych samochodów osobowych i lekkich pojazdów dostawczych to część pakietu Fit for 55. W praktyce oznacza to zakaz sprzedaży samochodów z silnikami spalinowymi po tej dacie.

W przyjętym tekście, który stanowi stanowisko Parlamentu do negocjacji z państwami członkowskimi, posłowie popierają propozycję Komisji, aby do 2035 r. osiągnąć zeroemisyjną mobilność na drogach (cel dla całej floty UE, aby zmniejszyć emisje wytwarzane przez nowe samochody osobowe i lekkie pojazdy dostawcze o 100% w porównaniu z 2021). Pośredni cel redukcji emisji do roku 2030 zostałby ustalony na poziomie 55% dla samochodów osobowych i 50% dla samochodów dostawczych.

Ambitna rewizja norm emisji CO2 jest kluczowym elementem osiągnięcia naszych celów klimatycznych. Dzięki tym normom tworzymy przejrzystość dla przemysłu samochodowego i możemy stymulować innowacje i inwestycje producentów samochodów. Ponadto, zakup i eksploatacja samochodów o zerowej emisji zanieczyszczeń stanie się tańsza dla konsumentów. Cieszę się, że Parlament Europejski poparł ambitną rewizję celów na rok 2030 i opowiedział się za stuprocentowym celem na rok 2035, co ma kluczowe znaczenie dla osiągnięcia neutralności klimatycznej do 2050 roku – powiedział poseł sprawozdawca Jan Huitema (Renew, NL).

Posłowie są teraz gotowi do rozpoczęcia negocjacji z państwami członkowskimi UE.
PARTNERZY DZIAŁU


Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony