Partner serwisu

PGNiG ma się połączyć z Orlenem. Jest zgoda rządu

Redakcja 27.09.2022

PGNiG ma się połączyć z Orlenem. Jest zgoda rządu
fot. PGNiG
Rada Ministrów wyraziła zgodę na połączenie spółek PGNiG z PKN Orlen. Wniosek w tej sprawie złożył minister aktywów państwowych.
To kolejny element konsolidacji spółek polskiego sektora paliwowo-energetycznego obejmującej Orlen, Lotos oraz PGNiG. Wiodącą rolę w tym procesie odgrywa Orlen.

Rząd widzi w tym pomyśle szansę na utworzenie koncernu multienergetycznego, który dzięki efektowi synergii będzie łatwiej odpowiadał na wyzwania związane z transformacją energetyczną. Według pomysłodawców, będzie także podmiotem bardziej konkurencyjnym na arenie międzynarodowej. Nowy koncern ma być największą spółką w Europie Środkowo-Wschodniej.

Wraz ze zgodą na połączenie PGNiG, Rada Ministrów wyraziła zgodę na zbycie pakietu mniejszościowego akcji Skarbu Państwa w Orlenie (tj. 14 161 080 akcji stanowiących 2,26% udziału w kapitale zakładowym Orlen i taki sam udział w ogólnej liczbie głosów w Orlen).

Zbycie akcji nastąpi w związku z uwarunkowaniami regulacyjnymi połączenia Orlenu z PGNiG, które wynikają z przepisów ustawy z 29 lipca 2005 r. o ofercie publicznej i warunkach wprowadzania instrumentów finansowych do zorganizowanego systemu obrotu oraz o spółkach publicznych.

PARTNERZY DZIAŁU


Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony