Partnerzy serwisu:

Piechociński: Bezpieczeństwo na drogach to nie tylko kwestia infrastruktury

mg 06.07.2011

Piechociński: Bezpieczeństwo na drogach to nie tylko kwestia infrastruktury
Poseł Janusz Piechociński (fot. Rynek Infrastruktury)
- Bez względu na stan prawa, infrastruktury, w dalszym ciągu trzeba wymagać zwiększania czujności tak od siebie, jak i od innych użytkowników dróg - stwierdził poseł Janusz Piechociński podczas konferencji "Bezpieczeństwo w ruchu drogowym i kolejowym".

- Im więcej robimy dla bezpieczeństwa w transporcie, tym potrzeby są większe. Nie tylko ze względu na smutne statystyki i 30 mld zł bezpośrednich kosztów wypadków w transporcie - stwierdził parlamentarzysta.

- Zbyt często odpowiedzialność za to, co dzieje się na drogach, przypisuje się określonej grupie. A tymczasem powinniśmy czuć się odpowiedzialni wszyscy – i ci, którzy stanowią prawo, i ci, którzy utrzymują infrastrukturę, budują ją itd. - mówił Piechociński.

 

- Zeszliśmy ostatnio poniżej 5 tys. zabitych rocznie w statystykach wypadków. Jest lepiej niż np. w II połowie lat 90. Ale ten rok uczy pokory - powiedział poseł PSL. - Ten sukces przy istotnym wzroście ruchu, a średnio to 18-19 proc., dla ruchu ciężkiego to nawet dobrze ponad 40 proc. przysłonił to, że ujawniły się nowe obszary zagrożeń. Gigantycznym problemem jest prędkość, a także nowe rodzaje pojazdów. Już wkrótce w statystykach pojawią się skutery, quady, motocykle - wyliczał Piechociński.

- Wydaje się, że w obszarze regulacji ustawowych, znacząco poprawiliśmy prawo. Nie było jednak odwagi polityka do przyznania, że prędkość zabija. Było przyzwolenie na to, że można jechać szybciej. Pierwsze dane z fotoradarów są porażające, jeśli na 4400 kierowców 2200 przekroczyło prędkość na warszawskiej ul. Pileckiego. Nie da się tego wyjaśnić słabą jakością infrastruktury. Jest to szerszy problem socjologiczno-mentalnościowy - zaznaczył poseł PSL.
 


Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony