Partnerzy serwisu:

Piechociński: Prace nad PEP 2050 dobiegają końca

Emilia Derewienko 13.04.2015

Piechociński: Prace nad PEP 2050 dobiegają końca
fot. MG
W Ministerstwie Gospodarki dobiegają końca prace nad strategicznym dla polskiej energetyki projektem, Polityką energetyczną Polski do roku 2050 – taką informację przekazał wiceminister i szef resortu, Janusz Piechociński, podczas spotkania w Warszawie.
Do tej pory przygotowano już część podstawową dokumentu, ocenę dotychczasowej polityki energetycznej do 2030 roku oraz prognozy, przedstawiające zapotrzebowania na paliwa i energię w horyzoncie do 2050 roku. Obecnie trwa aktualizacja strategicznej oceny oddziaływania na środowisko.

– Projekt nowej Polityki energetycznej Polski do roku 2050, nad którym pracujemy, ma na celu nakreślenie kompleksowej wizji rozwoju tego sektora gospodarki. Jej realizacja jest również gwarancją bezpieczeństwa energetycznego – podkreślił wicepremier.

Przygotowywany projekt przedstawia podstawowe kierunki działań rządu w obszarze sektora energii. – Nawiązuje także do aktualnych celów unijnej polityki klimatyczno-energetycznej, kontekstu globalnego oraz do wyzwań krajowych, związanych z ochroną klimatu i zapewnieniem wymagań w zakresie ochrony środowiska – wyjaśnił wicepremier. Dodał również, że dokument obejmuje zagadnienia bezpieczeństwa energetycznego, rozwoju rynku energii i konieczności zagwarantowania konkurencyjności rodzimego przemysłu.

Szef resortu gospodarki podkreślił, że ważnym elementem dokumentu jest Program działań wykonawczych na najbliższe 4 lata. – Szczegółowo przedstawia on zamierzenia rządu w sektorze energetyki. Zapisano w nim ponad 180 działań skupionych w 3 obszarach: bezpieczeństwo energetyczne, konkurencyjność gospodarki i ograniczenie oddziaływania energetyki na środowisko – wymienił.

W dokumencie uwzględniona została także zaproponowana przez Donalda Tuska koncepcja Europejskiej unii energetycznej, która jest jednym z najważniejszych tematów omawianych obecnie na forum UE. Obejmuje ona: bezpieczeństwo energetyczne; solidarność i zaufanie; w pełni zintegrowany europejski rynek energii; efektywność energetyczną przyczyniająca się do ograniczenia popytu; dekarbonizację gospodarki oraz badania naukowe, innowacje i konkurencyjność.
Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony