Partnerzy serwisu:

Pieniądze z Funduszu Odbudowy na drogi i kolej. Wielkie inwestycje muszą „wejść do gry”

Magdalena Romanowska 28.05.2020

Pieniądze z Funduszu Odbudowy na drogi i kolej. Wielkie inwestycje muszą „wejść do gry”
fot. KPRM/Twitter
Premier Mateusz Morawiecki oraz prezydent Andrzej Duda poinformowali podczas wspólnej konferencji prasowej (28 maja) o przyznanym Polsce unijnym wsparciu z Funduszowi Odbudowy. Z 750 mld euro w ramach tego funduszu, około 500 mld będą to dotacje również dla Polski. − Dzięki temu funduszowi będą dodatkowe środki na budowę dróg, kolei, wielkie projekty − powiedział prezydent Andrzej Duda.
Dzięki wsparciu finansowemu, jakim będzie unijny Fundusz Odbudowy Polska otrzyma środki na duże inwestycje, a przede wszystkim na budowę dróg, kolei i na inne wielkie projekty, które będą impulsem gospodarczym i fiskalnym.

Jak poinformował premier Mateusz Morawiecki, cały Fundusz Odbudowy to około 750 mld euro, a „około 500 mld to będą bezpośrednie dotacje również dla Polski. 250 mld to będą długoterminowe pożyczki z bardzo niskim oprocentowaniem”.

− Rozpoczęcie spłaty tych dotacji dzisiaj jest zaplanowane na rok 2028 r. do 2058 r., to jest też kolejna dobra wiadomość, że najbliższe lata nie będą obciążone spłatą tych środków, będą to netto, nowe wielkie środki, które poprzez mądrą, spójną, zgodną politykę, będą mogły przyczynić się do szybszej odbudowy Europy, do dobrej odbudowy polskiej gospodarki w takim kształcie, jaki zalecają najlepsi eksperci – dodał premier.

Prezydent Andrzej Duda dodał, że podzielenie funduszu na dotacje i pożyczki to dobra wiadomość.

− Najbliższe lata nie będą obciążone spłatą środków. Będą mogły przyczynić się do szybszej odbudowy Europy – powiedział prezydent RP.

Z kolei premier Mateusz Morawiecki podkreślił, że fundusz odbudowy Europy po koronawirusie w połączeniu z funduszem wieloletnich ram finansowych to nowa inicjatywa.

− Chcemy, żeby Europa była globalnym, kluczowym graczem. Zabiegamy o wzmocnienie formatów środkoweuropejskich jak Grupa Wyszehradzka, która nabrała nowego rozpędu i wymiaru w ostatnich kilku latach. To też inicjatywa Trójmorza, która pan prezydent rozwija z naszymi partnerami – dodał premier Morawiecki.

Premier podkreślił też, że wielkie inwestycje, zgodnie z twierdzeniami ekonomistów, muszą teraz „wejść do gry”.
PARTNERZY DZIAŁUPodziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Koronawirus a transport