Partner serwisu

Pierwsi wykonawcy podpisali aneksy waloryzacyjne

ep. 25.07.2022

Pierwsi wykonawcy podpisali aneksy waloryzacyjne
fot. GDDKiA
Budimex, Strabag, Mirbud oraz Porr to pierwsi wykonawcy, z którymi GDDKiA podpisała aneksy dotyczące urealnienie cen zawartych w realizowanych już umowach. Chodzi o podniesieni limitu waloryzacji do 10 proc. Wszystkim wykonawcom pracującym dla GDDKiA inwestor zaproponuje podpisanie podobnych dokumentów do końca sierpnia.
Trzej najwięksi wykonawcy podpisali w sumie 29 aneksów. Łącznie przed końcem sierpnia nowymi zasadami waloryzacji ma być objętych ok. 130 kontraktów.

To działanie związane z drastycznym wzrostem kosztów realizacji inwestycji budowlanych m.in. po wybuchu wojny w Ukrainie. Wykonawcy wskazywali, że wzrosty cen nie pozwalają na prawidłową realizację kontraktów, a wręcz grożą schodzeniem firm z placu budowy.

24 maja br. Rada Ministrów zdecydowała o zwiększeniu limitu finansowego Programu Budowy Dróg Krajowych o 2,6 mld zł oraz Programu budowy 100 obwodnic o 115 mln zł. Te środki mają być przeznaczone na wyższa waloryzację kontraktów, tj. maksymalnie 10 proc. umówionej wcześniej ceny przy zachowaniu podziału ryzyka pół na pół.

Taki, 10-procentowy limit jest już zapisywany w kontraktach zawieranych od początku tego roku, jednak umowy z lat poprzednich, które są obecnie w trakcie realizacji mają limit maksymalnie 5-procentowy, a bywa że nie maja go w ogóle.

Podpisywane obecnie aneksy dotyczą inwestycji realizowanych w ramach rządowych programów: Budowy Dróg Krajowych na lata 2014-2023 (z perspektywą do 2025 r.) oraz Budowy 100 obwodnic na lata 2020-2030. Jak poinformowała GDDKiA, aneksy obejmują wynagrodzenie za prace wykonane po 24 lutego br. Podniesienie limitu waloryzacji ma objąć także tych wykonawców, którzy podpisali umowy w ostatnim czasie jak i tych, którzy składali oferty w 2021 roku i oczekują na wybór oferty najkorzystniejszej lub podpisanie umowy.


PARTNERZY DZIAŁU


Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony