Partnerzy serwisu:

PIIB: Szanujmy relacje między wszystkim stronami procesu inwestycyjnego

Elżbieta Pałys 28.06.2019

PIIB: Szanujmy relacje między wszystkim stronami procesu inwestycyjnego
fot. Pixabay.com/pl/users/MichaelGaida
W jakim miejscu byłyby dziś sprawy ważne dla inżynierów budownictwa, gdyby przez ostatni rok, zamiast dyskutować nad kolejnymi projektami ustaw regulujących zawody pracować na strategią dla budownictwa, poprawą warunków pracy w związanych z nim zawodach czy wyzwaniach wynikających z cyfryzacji – pytał retorycznie prezes Polskiej Izby Inżynierów Budownictwa, Zbigniew Kledyński podczas XVIII Krajowego Zjazdu izby. Nowe przepisy regulujące zawody w budownictwie, jest jedną z najważniejszych spraw w działalności Izby.
– Wyobraźmy sobie historie alternatywną – mówił podczas piątkowego zjazdu w Warszawie prezes PIIB, nakreślając wizję, w której w maju ub. roku do Ministerstwa Inwestycji i Rozwoju wpływają dwie opinie o zmianach – co ważne, wspólnej – ustawy o inżynierach budownictwa i architektach, przy czym obie uznają kompromis wypracowany w czasie tzw. deregulacji w 2014 roku i dążą jedynie do doprecyzowania przepisów.

– Wyobraźmy sobie, że zaoszczędzone siły skupiamy na strategii dla budownictwa, na problemach cyfryzacji, poprawie ekonomicznych warunków pracy bliskich sobie zawodów. Gdzie byśmy byli dzisiaj? – pytał prezes.

Gdzie jesteśmy?

– W rzeczywistości dyskutowaliśmy już o pięciu projektach osobnych ustaw o zawodach, a zestawienie samych propozycji definicji tych zawodów to wielostronicowa tabela – powiedział.

Wspomniał o licznych stanowiskach i emocjach towarzyszących pracom nad ustawą regulującą zawody. – Receptą na problemy urbanistyki i architektury nie jest ograniczanie roli inżynierów budownictwa. To nie inżynierowie są autorami pomysłu o dwóch odrębnych regulacjach, a wywołane przez ten pomysł perturbacje nie przyczyniają się do dobra wspólnego – dodał.

Poinformował, że na początku lipca planowane jest wspólne spotkanie przedstawicieli inżynierów i architektów z ministrem rozwoju (dotychczas izby spotykały się z kierownictwem ministerstwa oddzielnie), ale na dziś trudno przesądzić jakimi wnioskami się zakończy. Powiedział, że Izba będzie się koncentrowała na działaniach merytorycznych, adekwatnych do zmieniającej się sytuacji.

– Powinniśmy szanować dobre relacje między wszystkim stronami procesu inwestycyjnego – dodał Zbigniew Kledyński.

Bieżące wyzwania

W odbywających się w Warszawie w dniach 28 i 29 czerwca zjazdu uczestniczy 200 delegatów reprezentujących 117-tysięczną rzeszę członków. Podczas zjazdu przedstawiciele reprezentujące samorząd zawodowy z poszczególnych regionów zapoznają się ze sprawozdaniami krajowych organów statutowych Izby i podsumują działalność PIIB w 2018 r. Dyskutują także o problemach ważnych dla polskiego budownictwa.

Prezes PIIB, mówiąc o działaniach bieżących poinformował m.in. o finalizowanych pracach nad strategią komunikacji społecznej izby, pracach dotyczących doskonalenia zawodowego, współpracy z uczelniami technicznymi i aktywności na forum międzynarodowym.

– Próbujemy rozeznać trudne problemy z implementacją BIM, przystąpiliśmy też do programu Dostępność Plus – informował prezes.

Jak mówił, działalność izby ma na celu m.in. upowszechniać wiedzę na temat zawodu inżyniera budownictwa i poprawiać jego społeczny odbiór.

Ważna rola inżynierów

W tym tonie zabrała głos, w imieniu Federacji Stowarzyszeń Naukowo-Technicznych NOT, Ewa Mańkiewicz- Cudny. – W szkołach nie ma wychowania technicznego, a na historii uczymy się o tych, którzy walczyli, a nie uczymy się o tych, którzy budowali – zauważyła. Zaapelowała, by organizacje związane z budownictwem wspólnie wystąpiły do ministra o to, by wybitne postacie z obszaru budownictwa pojawiały się w podręcznikach dla młodzieży, czy też częściej zostawały patronami ulic. – Bez inżynierów nie będzie Przemysłu 4.0, nie będzie cyfryzacji, nie zbudujemy nowoczesnej Polski – powiedziała uczestniczka zjazdu.

Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony