Partnerzy serwisu:

PIiŚ. Największy program w historii UE na półmetku

inf. pras. 03.10.2020

PIiŚ. Największy program w historii UE na półmetku
fot. GDDKiA
Wdrażanie Programu Infrastruktura i Środowisko (POIiŚ) w obecnej perspektywie finansowej Unii Europejskiej osiągnęło półmetek. Zawnioskowaliśmy do Komisji Europejskiej o refundację ponad połowy zainwestowanych środków, dzięki czemu w najbliższym czasie na koncie programu saldo wpływów osiągnie pułap aż 13,7 miliardów euro. Podpisaliśmy umowy o dofinansowanie na około 90 procent dostępnych funduszy. Mamy fundamentalny wpływ na rozwój gospodarczy Polski, dzięki 24,6 miliarda euro zainwestowanym do tej pory ze środków Unii Europejskiej.
– Budżet Programu Infrastruktura i Środowisko stanowi ponad 33 procent wszystkich pieniędzy, które Polska otrzymała z Unii Europejskiej w obecnej perspektywie finansowej. Program wspiera rozwój najważniejszych sektorów polskiej gospodarki. Dzięki pieniądzom z Programu przybywa nowych ekspresowych i bezpiecznych kilometrów na drogowej mapie Polski, przywracamy dawny blask zabytkom, odnawiamy uczelnie oraz inwestujemy w lepsze wyposażenie szpitali. Przy realizacji projektów kładziemy również nacisk, by inwestycje, realizowane były z poszanowaniem środowiska naturalnego – mówi minister funduszy i polityki regionalnej Małgorzata Jarosińska-Jedynak.

Program Infrastruktura i Środowisko 2014-2020 (POIiŚ) jest największym programem wdrażanym w Unii Europejskiej, a środki z UE przeznaczone na jego realizację to około 27,4 miliarda euro.

– Program Infrastruktura i Środowisko realizowany jest bardzo sprawnie, głównie za sprawą wspólnych wysiłków instytucji zaangażowanych we wdrażanie POIiŚ oraz beneficjentów. Pomimo pandemii koronawirusa nadal mamy dobre tempo realizacji Programu. Jest to możliwe, dzięki Funduszowemu Pakietowi Antywirusowemu. Ma on dwa cele: skierować fundusze unijne na walkę z koronawirusem i bezpiecznie przeprowadzić przez gospodarcze turbulencje tych, którzy skorzystali ze środków europejskich – zaznacza minister Jarosińska-Jedynak.

Infrastruktura drogowa i kolejowa

Budujemy i przebudowujemy autostrady, drogi ekspresowe i pozostałe drogi krajowe, a także wspieramy projekty z zakresu bezpieczeństwa ruchu drogowego. Naszym priorytetem jest domknięcie najważniejszych ciągów autostrad (A1, A2), dróg ekspresowych (m.in. S3, S5, S7, S8, S17), a także budowa szeregu obwodnic na drogach krajowych i ekspresowych.

Dotychczas podpisane umowy zakładają budowę lub modernizację m.in.: 1 639 kilometrów nowych autostrad i dróg ekspresowych. Część inwestycji zostało już zakończonych – oddano do ruchu 1 090 kilometrów dróg, w tym 950 kilometrów dróg ekspresowych i 140 kilometrów krajowych.

W ramach Programu realizowanych jest 12 projektów dworcowych o łącznej wartości całkowitej ponad 1 miliarda złotych.

Dzięki kolejowym inwestycjom sfinansowanym ze środków Programu Infrastruktura i Środowisko (dotychczas 71 projektów) pociągi jeżdżą już między innymi po wybudowanej łącznicy kolejowej Kraków Zabłocie – Kraków Krzemionki czy zmodernizowanych liniach kolejowych znajdujących się na odcinku Chybie – Żory – Rybnik – Nędza/Turze (woj. śląskie).

Program Infrastruktura i Środowisko znacząco wpływa na poprawę jakości transportu publicznego. Podpisane umowy zakładają sfinansowanie w ramach Programu prawie 200 kilometrów nowych lub zmodernizowanych linii tramwajowych. Pasażerowie, między innymi w Poznaniu, Wrocławiu, Krakowie, Gdańsku, Bydgoszczy i Gorzowie Wielkopolskim, mogą korzystać z zakupionych przy wsparciu POIiŚ 168 nowych tramwajów. W Gdyni pieniądze z POIiŚ dofinansowały zakup 30 trolejbusów.

Na ulicach miast, oprócz nowoczesnych tramwajów, pojawia się coraz więcej autobusów elektrycznych, które są ciche i nie emitują szkodliwych dla zdrowia substancji. Do tej pory Program Infrastruktura i Środowisko pomógł w zakupie 363 nowoczesnych autobusów, z czego 64 to autobusy elektryczne.

Środowisko i inne projekty

Przy wsparciu Programu Infrastruktura i Środowisko realizowanych jest 827 inwestycji z zakresu gospodarki wodno-ściekowej w aglomeracjach, adaptacji do zmian klimatu, gospodarki odpadami komunalnymi i a także ochrony przyrody i poprawy jakości środowiska miejskiego.
  
Dofinansowanie z POIiŚ umożliwiło także realizowanie projektów dotyczących zieleni miejskiej w ponad 140 miastach.

Program przyczynia się również do zwiększenia produkcji zielonej energii. Wsparciem obejmowane są także projekty dotyczące kultury i dziedzictwa kulturowego, ochrony zdrowia (środki finansowe PIiŚ umożliwiły również budowę lub remont 60 lądowisk dla śmigłowców Lotniczego Pogotowia Ratunkowego).
PARTNERZY DZIAŁUPodziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony