Partnerzy serwisu:

PiS wnioskuje o odwołanie Głównego Inspektora Transportu Drogowego

Rynek Infrastruktury 27.03.2013

PiS wnioskuje o odwołanie Głównego Inspektora Transportu Drogowego
fot. GITD
– Zwróciłem się do premiera polskiego rządu z wnioskiem o odwołanie GITD – powiedział Mariusz Błaszczak, przewodniczący Klubu Parlamentarnego Prawa i Sprawiedliwości. Wniosek ma związek z ponad siedmiokrotnym zwiększeniem budżetu tej instytucji i skupieniu się na „łupieniu kierowców poprzez działalność systemu fotoradarów”.

PiS argumentuje, że wśród innych elementów, które wskazują na potrzebę zmian w Inspekcji Transportu Drogowego jest „gigantyczny – 10-krotny – wzrost zatrudnienia w instytucji”. – To złamanie standardów – uważa przewodniczący KP PiS.

Według posła Jerzego Polaczka ITD odeszło od pierwotnych założeń, które stanęły przy tworzeniu inspekcji i kierowały jej działalność na kontrolę samochodów ciężarowych, autobusów i innych samochodów pod względem spełniania norm i niełamania przepisów. – Dzisiaj pan Tomasz Połeć – jako szef inspekcji, 26 miesięcy po uchwaleniu ustawy fotoradarowej, nie funkcjonuje – uważa Jerzy Polaczek, poseł PiS.

Według parlamentarzysty Prawa i Sprawiedliwości potwierdzają to zaniedbania dotyczące systemu informatycznego odpowiadającego za fotoradary. W tym miejscu Jerzy Polaczek przywołał historię pewnego 86-letniego mężczyzny, który otrzymał informację o popełnieniu wykroczenia zarejestrowanego przez fotoradar. ITD stwierdziło wówczas, że przywoływany mężczyzna jechał 101 km/h swoim samochodem marki Syrena. Winny okazał się właśnie system informatyczny.

Jerzy Polaczek zwraca uwagę na nieudolności Generalnego Inspektora Transportu Drogowego we wdrażaniu ustawy fotoradarowej, co widać po wpływach do budżetu z tego tytułu. – Premier powinien już dawno wyciągnąć polityczne konsekwencje wobec Tomasza Połecia – zakończył Polaczek.

– Polska fotoradarowa kwitnie – stwierdził poseł Bogdan Rzońca. Przywołał tu także fakt, że sam Generalny Inspektor łamie przepisy drogowe. Połeciowi zarzucono także złamanie ustawy o zamówieniach publicznych. Według NIK doszło do takiego nadużycia w przypadku zakupu motocykli. Rzońca zwrócił także uwagę na łupienie kierowców przez policjantów na Podkarpaciu, gdzie co miesiąc rosną wpływy z mandatów.


Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Fotoradary i bezpieczeństwo na drogach
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony