Partner serwisu

PKN Orlen będzie rekomendować wypłatę dywidendy. Znamy kwotę

GR 06.04.2022

PKN Orlen będzie rekomendować wypłatę dywidendy. Znamy kwotę
fot. Orlen
Prawie 1,5 miliarda złotych dywidendy za 2021 rok ma wypłacić swoim akcjonariuszom PKN Orlen. Taką kwotę zarząd spółki będzie rekomendować Walnemu Zgromadzeniu. W przeliczeniu na akcję daje to 3,5 zł.
W 2021 roku Grupa Orlen wypracowała ponad 10 miliardów złotych zysku netto. Cytowany w komunikacie prezes Daniel Obajtek podkreślił, że „bardzo dobra, stabilna kondycja finansowa spółki pozwala dzielić się zyskami z akcjonariuszami, dając jednocześnie solidne podstawy do dalszego dynamicznego rozwoju grupy”. – Z tego powodu będziemy rekomendować Walnemu Zgromadzeniu dywidendę na poziomie 3,5 zł na akcję – zapowiedział Obajtek.

Jeśli zaproponowana przez zarząd PKN Orlen wysokość dywidendy za 2021 rok zostanie zaakceptowana przez WZ, w drugiej połowie tego roku koncern wypłaci swoim akcjonariuszom blisko 1,5 mld zł. – Na dzień dywidendy zarząd zaproponował 10 sierpnia 2022 r., a na dzień wypłaty dywidendy - 3 października 2022 r. – czytamy w komunikacie.

Przedstawiciele Orlenu przypominają, że w 2021 r. spółka przeznaczyła na inwestycje rekordową kwotę 9,9 mld zł. W tym czasie w zakładzie w Trzebini zakończyła się budowa pierwszej w Polsce i największej w Europie instalacji do produkcji ekologicznego glikolu. – Do użytku zostało oddane także nowoczesne Centrum Badawczo-Rozwojowe w Płocku. Kontynuowana była również rozbudowa instalacji do produkcji nawozów azotowych we Włocławku oraz budowa tzw. instalacji visbreakingu w Płocku, która znacząco zwiększy uzysk produktów lekkich, czyli benzyny i oleju napędowego – czytamy w informacji prasowej.

Przypomnijmy, że PKN Orlen poinformował niedawno o uruchomieniu funduszu korporacyjnego Venture Capital. W ciągu najbliższej dekady ma on zainwestować około 100 milionów euro, czyli ok. pół miliarda złotych. W obszarze zainteresowania funduszu znajdą się takie branże, jak: petrochemia, energetyka (transformacja, efektywność, digitalizacja, OZE, magazynowanie), gospodarka o obiegu zamkniętym (recycling, gospodarowanie odpadami), nowoczesny detal (automatyzacja procesów zakupowych i digitalizacja sprzedaży i logistyki), biopaliwa drugiej generacji, nowoczesne materiały, nowa mobilność, cyfryzacja (software, IOT), cyberbezpieczeństwo oraz przemysł 4.0.
PARTNERZY DZIAŁU


Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Orlen Asfalt
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony