Partner serwisu

PKN Orlen: Już w 2022 r. będziemy produkować wodór we Włocławku

Magdalena Romanowska 21.09.2020

PKN Orlen: Już w 2022 r. będziemy produkować wodór we Włocławku
fot. PKN Orlen
Jak poinformował prezes PKN Orlen Daniel Obajtek, w 2022 r. PKN Orlen rozpocznie produkcję paliwa wodorowego we Włocławku. Wcześniej pojawiła się informacja o przystąpieniu spółki do H2Europe, organizacji działającej na rzecz rozwoju technologii wodoru.
„Już w 2022 r. rozpoczniemy produkcję paliwa wodorowego we Włocławku. Równolegle z inwestycjami wzmacniamy nasz udział w organizacjach branżowych. Poprzez współpracę z czołowymi ośrodkami badawczymi i wymianę wiedzy chcemy budować pozycję regionalnego lidera technologii wodorowych” podał na swoim Twitterze prezes PKN Orlen Daniel Obajtek.

W połowie września br. Orlen ogłosił proces wyboru wykonawcy hubu wodorowego we Włocławku. Docelowo będzie on mógł wytwarzać do 600 kg doczyszczonego wodoru na godzinę.

Hub wodorowy powstanie na terenie należącego do Grupy Orlen zakładu ANWIL we Włocławku. Na pierwszym etapie moce produkcyjne instalacji będą wynosiły ok. 170 kg na godzinę, jednak jej konstrukcja modułowa pozwoli na elastyczne zwiększanie produkcji wraz ze wzrostem popytu.

Oprócz hubu wodorowego we Włocławku i podobnej inwestycji planowanej w Płocku, Koncern rozwija również technologie wodorowe w biorafinerii Orlen Południe w Trzebini. Rozpoczęcie produkcji wodoru w jakości paliwa transportowego planowane jest tam już w 2021 roku.

Wcześniej Obajtek poinformował na Twitterze, że PKN Orlen przystąpił także do H2Europe, organizacji zrzeszającej blisko 200 firm i ośrodków badawczych pracujących na rzecz rozwoju ogniw paliwowych i technologii wodorowych. Udział w stowarzyszeniu daje dostęp do transferu wiedzy oraz możliwość pozyskiwania środków na badania i rozwój wodoru.
PARTNERZY DZIAŁU


Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
#Wodór w transporcie
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony