Partner serwisu

PKN Orlen z 111 mld przychodów ze sprzedaży w 2019 roku

Magdalena Romanowska 14.07.2020

PKN Orlen z 111 mld przychodów ze sprzedaży w 2019 roku
fot. PKN Orlen
Grupa PKN Orlen opublikowała raport zintegrowany za 2019 rok. Spółka osiągnęła wynik finansowy EBITDA LIFO na poziomie 9,4 mld zł, a przychody ze sprzedaży wyniosły 111 mld zł. PKN Orlen osiągnął rekordowy przerób ropy (33,9 mln ton) i rekordową sprzedaż (43,3 mln ton).
Jak podano w opracowaniu podsumowującym 2019 rok w PKN Orlen, ubiegły rok był czasem ważnych inwestycji i procesów biznesowych mających na celu budowę wartości PKN ORLEN w długiej perspektywie. W obszarze produkcji zakończono inwestycje Metatezy w Płocku i PPF Splitter w Możejkach. Rozpoczęto rozbudowę zdolności produkcyjnych nawozów, budowę instalacji glikolu propylenowego, dokonano zakupu licencji i projektu bazowego dla instalacji bioetanolu II generacji, a także kontynuowano realizację Programu Rozwoju Petrochemii oraz uruchomiono budowę instalacji Visbreakingu.

W chwili publikacji raportu PKN Orlen posiada 2,8 tys. stacji, co czyni go największą siecia detaliczną w EŚW. Łączne zasoby ropy i gazu wynoszą 197,3 mln BOE, a zaintalowane moce produkcyjne w obszarze energetyki są na poziomie 1,8 GWe.

PKN Orlen informuje również o wdrażaniu dobrych praktyk z zakresu ESG (Środowisko-Społeczeństwo-Ład korporacyjny). Grupa podaje, że w ubiegłym roku zredukowano zużycie energii o 1027 MWh.

W planach na kolejne lata znajdują się między innymi programy dotyczące rozwoju petrochemii czy inwestycje w infrastrukturę do produkcji paliwa wodorowego.

Program rozwoju petrochemii będzie realizowany do 2023 roku i obejmie budowę kompleksów pochodnych olefin i zdolności produkcyjnych fenolu oraz budowę Centrum Badawczo-Rozwojowego. Wartość programu to ok. 8,3 mld zł.

Jeśli chodzi o produkcję paliwa wodorowego, do końca 2021 roku we Włocławku ma powstać hub wodorowy obejmujący instalację produkcji wodoru w jakości paliwa transportowego, infrastrukturę logistyczną oraz stacje tankowania. Podobna instalacja powstaje też w Płocku.

Trwa również transakcja przejęcia kapitałowego grupy Lotos. W lipcu br. zgodę na przejęcie wyraziła Komisja Europejska. Wynegocjowane warunki gwarantują możliwość dalszego rozwoju połączonego koncernu w obszarze wydobycia, produkcji, logistyki i sprzedaży detalicznej oraz hurtowej w całej Europie. 
PARTNERZY DZIAŁU


Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony