Partnerzy serwisu:

PKP: Samochód elektryczny naładujesz na dworcu

Łukasz Malinowski 29.06.2018

PKP: Samochód elektryczny naładujesz na dworcu
fot. EP
PKP SA włącza się w rządowa strategię rozwoju elektromobilności. Jak udało się nam dowiedzieć na wybranych dworcach kolejowych planowany jest montaż stacji ładowania samochodów elektrycznych produkowanych przez KZŁ Bydgoszcz.
Pod koniec lutego tego roku w życie weszła Ustawa o Elektromobilności i paliwach alternatywnych. To ona ma stworzyć ramy dla rozwoju tego segmentu rynku w Polsce. - Przyjęcie rozwiązań zaproponowanych w ustawie przyczyni się do zwiększenia bezpieczeństwa energetycznego kraju, natomiast rozwój rynku paliw alternatywnych w transporcie może znacząco wpłynąć na poprawę jakości powietrza w miastach – mówił wówczas PAP minister energii Krzysztof Tchórzewski. Przyjęte w ustawie rozwiązania mają sprzyjać m.in. budowie nowych stacji ładowania do samochodów elektrycznych oraz rozwojowi carsheringu opartego o pojazdy z napędem alternatywnym. Teraz w te działania włącza się także PKP.

Jak informuje kolejowa spółka jej działania są odpowiedzą na wyzwania strategii rządowej i trendy społeczne. – Grupa PKP rozpoczęła realizację projektów nakierunkowanych na rozwój elektromobilności. Pierwszym z nich było wykonanie stacji ładowania samochodów elektrycznych przez KZŁ Bydgoszcz. Spółka planuje montowanie takich urządzeń przy wybranych dworcach kolejowych. Dostawcami energii będą podmioty dostarczające energię na wybrane dworce. PKP S.A. zależy na tym, aby cała podróż mogła być niskoemisyjna, door to door, np. dojazd do dworca samochodem elektrycznym, podróż pociągiem i przesiadka do komunikacji miejskiej – informują przedstawiciele biura prasowego PKP.

Weryfikacja dostępnych lokalizacji miała wykazać, że kolej dysponuje możliwością ulokowania stacji ładowania na kluczowych dworcach. Planowane jest zapewnienie ładowarek umożliwiających ładowanie dwóch samochodów jednocześnie. – W związku z tym, że model biznesowy dla tego rozwiązania jest jeszcze w trakcie opracowania, jest za wcześnie, by mówić o szczegółach dotyczących np. parametrów technicznych – wyjaśnia PKP. W tej sprawie skontaktowaliśmy się z producentem, ale odesłał nas do informacji prezentowanych na stronie internetowej oraz zapewnił, że jego oferta ewoluuje, a klient wybiera produkt i rozwiązanie w oparciu o potrzeby i lokalne warunki instalacji.

– Rozwój elektromobilności pokazuje, że wartością dodaną dla pasażera kolei mogłoby być nie tylko pozostawienie samochodu przy dworcu, ale również wykorzystanie czasu postoju na ładowanie samochodu elektrycznego. Docelowo PKP SA poza zapewnieniem stacji ładowania będzie analizować wdrożenie systemu zarządzania stacjami pod kątem uruchomienia systemów e-car sharing – zapowiadają przedstawiciele PKP.

Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Elektromobilność
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony