Partnerzy serwisu:

PKP szykuje drugi etap remontu dworca w Żywcu

Witold Urbanowicz 25.06.2015

PKP szykuje drugi etap remontu dworca w Żywcu
fot. SQ9NIT, lic. CC-BY-SA 3.0 Wikimiedia commons
PKP SA prowadzą przetarg na kontynuację remontu dworca w Żywcu. Prace w dalszym ciągu będą obejmować elewację obiektu – tym razem od strony miasta. Remont ma zakończyć się w tym roku.
W I poł. tego roku przeprowadzono remont elewacji dworca w Żywcu od strony torów i peronów. Wcześniej odnowiono też portal wejściowy od strony miasta. Teraz PKP SA szykuje kolejny etap prac. Prowadzony jest przetarg na kontynuację prac przy remoncie obiektu. Zakres prac obejmuje odnowienie elewacji od strony miasta oraz od strony północnej i południowej wraz z wymianą stolarki okiennej i drzwiowej. Ponadto wyremontowana zostanie toaleta, z dostosowaniem jej dla osób niepełnosprawnych. Prace obejmują również nawierzchnię wokół dworca, naprawę posadzki w holu przejściowym oraz schodów zewnętrznych do bocznych klatek schodowych i lokali użytkowych.

Na razie firmy zainteresowane przeprowadzeniem prac mogą do końca czerwca składać oferty. Jedynym kryterium wyboru jest cena. Prace powinny potrwać do 21 grudnia br. Remont nie spowoduje to większych utrudnień w obsłudze pasażerów. – Podczas prac dworzec będzie czynny, gdyż hol został odnowiony w pierwszym etapie – mówi Paulina Jankowska z biura prasowego PKP SA.

Żywiecki dworzec znajduje się w wojewódzkiej ewidencji zabytków. Budynek datowany jest na II poł. XIX w. w związku z powstaniem w 1878 r. linii kolejowej Bielsko – Żywiec i budową dalszych połączeń w 1884 r. Dworzec został zbudowany w stylu eklektycznym o cechach neorenesansowych. Obiekt został częściowo przebudowany w latach 50. XX w. po pożarze. Charakterystyczną cechą budynku są dwa kamienne orły z rozpiętymi skrzydłami, umieszczone nad wejściem od strony miasta.

Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Dworce kolejowe
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony