Partner serwisu

Plany opolskiego oddziału GDDKiA na 2023 rok. Rozbudują DK-46 i DK-45

Grzegorz Rekiel 28.01.2023

Plany opolskiego oddziału GDDKiA na 2023 rok. Rozbudują DK-46 i DK-45
fot. GDDKiA
Rozbudowa dwóch odcinków drogi krajowej numer 46 czy fragmentu DK 45 – m.in. takie inwestycje planuje w tym roku opolski oddział GDDKiA.
Najważniejsze zadania to te, które są już realizowane. Jednym z nich jest budowa liczącej prawie 25 kilometrów długości obwodnicy Olesna w ciągu S11, która ma się zakończyć w trzecim kwartale tego roku.

Na tym jednak nie koniec, w drugim kwartale tego roku ma się zakończyć rozbudowa drogi krajowej numer 45 między Praszką (pow. oleski) a granicą województw opolskiego i łódzkiego. Chodzi o fragment liczący prawie 7 kilometrów długości, a po zakończeniu prac nawierzchnia będzie mogła znosić 11,5-tonowe obciążenia. – Wykonawca sfinalizował wymianę warstw konstrukcyjnych jezdni wraz z ułożeniem nawierzchni. Zakończyła się budowa ścieżki pieszo-rowerowej wraz z przebudową chodników w miejscowości Sołtysy i Wierzbie. Przebudowane zostały zatoki autobusowe oraz przepusty drogowe – wylicza Agata Andruszewska z opolskiego oddziału GDDKiA.

W drugiej połowie tego roku ma się zakończyć rozbudowa drogi krajowej numer 46 od granicy województw opolskiego i dolnośląskiego do miejscowości Paczków (pow. nyski). Aktualne zaawansowanie prac dla tego zadania wynosi nieco ponad 60 proc. Na odcinku 4,3 km nawierzchnia jest wykonana z betonu cementowego, natomiast na pozostała część (ok. 1,5 km) jest mineralno-bitumiczna. W ciągu trasy głównej ułożone zostały warstwy podbudowy betonowej.

W przypadku rozbudowy ok. 6-kilometrowego odcinka DK 46 od Nysy do Pakosławic kontynuowane są prace przygotowawcze. Chodzi o wycinkę drzew, odhumusowanie terenu oraz rozbiórki kolidujących obiektów. – Inwestycja zakłada rozbudowę drogi klasy GP (głównej ruchu przyspieszonego) do przekroju dwujezdniowego z dwoma pasami w każdym kierunku.

Powstaną nowe mosty nad rzekami Cielnica oraz Korzkiew, rozbudowane zostaną cztery skrzyżowania, w tym rondo na skrzyżowaniu DK46 z DW401 – wylicza Andruszewska i zapowiada, że prace mają się zakończyć dopiero w drugiej połowie 2024 r.

W tym roku na Opolszczyźnie planowane są także remonty kilku odcinków dróg krajowych, ale o szczegółach instytucja poinformuje na przełomie pierwszego i drugiego kwartału, kiedy będzie już znany stan jezdni po zimie.
PARTNERZY DZIAŁU


Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony