Partner serwisu

PLK powoli ogranicza aukcje elektroniczne

Redakcja 21.11.2022

PLK powoli ogranicza aukcje elektroniczne
Fot. Tomasz Nizielski, PKP PLK SA
Podczas Kongresu Kolejowego przedstawiciele branży budowalnej przypominali o konieczności całkowitej rezygnacji z aukcji w postępowaniach prowadzonych przez PKP PLK. Zarządca infrastruktury podtrzymuje chęć wolnego i warunkowego odejścia od tej procedury.
Podczas odbywającego się w połowie listopada Kongresu Kolejowego przedstawiciele branży budowlanej zwracali uwagę na wiele problemów z jakimi muszą się borykać w ostatnich miesiącach. Na pierwszy plan wysuwa się oczywiście brak rozstrzygnięć nowych przetargów przez PKP PLK oraz problemy z finansowaniem inwestycji ze środków Unii Europejskiej, ale jest też wiele innych na pierwszy rzut oka mniej znaczących wyzwań – jednym z nich są powszechnie krytykowane i to już od lat aukcje elektroniczne.

O rezygnację z systemu aukcyjnego IGTL i RBF ostatnio apelowały w kwietniu tego roku. Wówczas organizacje mówiły, że „destabilizują one rynek i prowadzą do zaniżania cen. Ich stosowanie od wielu miesięcy budzi duże wątpliwości, a wojna w Ukrainie dodatkowo je pogłębiła”.

Zdaniem wykonawców przy tak złej sytuacji na rynku należy zrezygnować ze stosowanych często przez PKP PLK aukcji elektronicznych. – Ich sens jest dziś ograniczony. Od lat o tym mówimy – stwierdził Wojciech Trojanowski, członek zarządu STRABAG.

Według zapowiedz PKPL w przetargach, w których pojawią się co najmniej dwie realne (mieszczące się w kosztorysie) oferty, aukcji ma nie być. – Cieszymy się z tej zmiany, apelujemy tylko o ponowne przeliczenie budżetów. Często są one niedoszacowane – mówił podczas wydarzenia Artur Popko, prezes zarządu Budimexu.

We wrześniu o planach ograniczenia aukcji elektronicznych mówił prezes PKP PLK Ireneusz Merchel. Podkreślał wówczas, że aukcje będą swego rodzaju sprawdzianem dla rynku wykonawczego. – Zakładam, że 90% przetargów będziemy nadal prowadzić w systemie aukcyjnym. To będzie test dla wiarygodności rynku wykonawczego. Zobaczymy co będzie dalej – mówił Merchel.

Warto zaznaczyć, że przeciwna organizowaniu aukcji jest Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad. Ten podmiot ma jednak zdecydowanie mniejsze problemy z pozyskaniem finansowania na inwestycje
PARTNERZY DZIAŁU


Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony