Partner serwisu

PLK przygotowuje kolejne uderzenie. Aż 107 inwestycji

Jakub Madrjas 16.02.2016

PLK przygotowuje kolejne uderzenie. Aż 107 inwestycji
fot. Rynek Kolejowy
Zarządca infrastruktury wybrał siedem firm, które przygotują dokumenty dla kolejnych inwestycji z perspektywy unijnej 2014–2020. Na liście jest ponad sto planowanych inwestycji.
Chodzi o przygotowanie dokumentacji na potrzeby uzyskania decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach inwestycji z perspektywy 2014–2020. PKP PLK wybrały siedem firm, które się tym zajmą. To trzecia tego typu partia inwestycji.

Tym razem na liście jest aż 107 planowanych inwestycji. Z liczby tej 47 projektów z listy Dokumentu Implementacyjnego do Strategii Rozwoju Transportu (będącej podstawą do Krajowego Programu Kolejowego) i pięć dotyczących połączeń z portami. Pozostałe 55 projektów dotyczy Regionalnych Programów Operacyjnych. – Nie jest to lista zamknięta i może ulec zmianie – zastrzega rzecznik PKP PLK Mirosław Siemieniec. Audyt Krajowego Programu Kolejowego zapowiadało bowiem Ministerstwo Infrastruktury i Budownictwa. Ze wstępną listą przedstawioną wykonawcom można zapoznać się tutaj.

Największe projekty z listy krajowej

Na liście znajdziemy zatem projekty dotyczące największych inwestycji m.in. Nadodrzanki, magistrali węglowej, warszawskiej linii średnicowej, tunelu pod Łodzią, Rail Baltiki, oraz odcinków linii nr 8 Warka – Radom oraz Skarżysko Kam. – Kielce – Kozłów. Zamówienie dotyczy tez ważnych linii na Górnym i Dolnym Śląsku (od Katowic do Zebrzydowic i do Chorzowa oraz od Opola do Kędzierzyna–Koźla i Wrocławia przez Jelcz, a także od Trzebini do Czechowic–Dziedzic i dalej do Zwardonia).

Dokumentacja ma też zostać pozyskana by umożliwić prace na odcinkach Kluczbork – Wrocław, Łowicz – Skierniewice, Skierniewice – Pilawa – Łuków, Zduńska Wola – Ostrów Wlkp., Białystok – Kuźnica, Kutno – Toruń i Kutno – Płock, Łódź – Zgierz – Kutno czy Częstochowa – Zawiercie. Na liście jest też linia kolejowa do lotniska Pyrzowice i połączenie Krakowa do Oświęcimia i Zakopanego, a nawet nowa linia Modlin – Płock. Bardzo interesujące są również projekty zapisane w Regionalnych Programach Operacyjnych – ich realizacja będzie jednak również uzależniona od woli marszałków.

Siedem firm będzie przygotowywać dokumenty

Do wykonania dokumentacji wybrane zostały firmy: BBF z Poznania, Getinsa, Aecom, Multiconsult, FPP Enviro, Transprojekt Gdańsk, oraz jedno konsorcjum: ProSilence (lider) i Eco. Wszystkie podpisane umowy opiewają na taką samą kwotę – 13 603 062 złotych. Jak tłumaczy rzecznik PLK, są to umowy ramowe, a poszczególne zlecenia będą udzielane na podstawie zamówień cząstkowych. Wszystko zależy zatem od decyzji na temat realizacji zapisanych w KPK projektów.

Poniżej mapa wszystkich inwestycji w ramach Krajowego Programu Kolejowego
 
 
Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony