Partner serwisu

Pod Nysą będzie produkcja baterii do elektryków. Rusza budowa fabryki

red/inf pras. 26.02.2020

Pod Nysą będzie produkcja baterii do elektryków. Rusza budowa fabryki
fot. Umicore
W Polsce będą powstawały najbardziej zaawansowane technologicznie komponenty baterii do pojazdów elektrycznych, które pozwalają magazynować więcej energii i zwiększyć zasięg dla samochodu elektrycznego – taki ma być efekt inwestycji belgijskiej firmy Umicore w Radzikowicach na Opolszczyźnie.
Ceremonia wmurowania kamienia węgielnego odbyła się we wtorek 25 lutego. Dla Oznacza to ponad 400 nowych miejsc pracy (zarówno tych wymagających wysokich kwalifikacji technicznych, jak i magazynowych czy produkcyjnych).

– Ta inwestycja jest ważna dla polskiego rządu oraz dla dalszego rozwoju naszej, a także unijnej gospodarki. Dzięki niej jeszcze w tym roku powstanie pierwsza tego typu fabryka w Europie i trzecia na świecie (po Chinach i Korei Płd.). To także największa zagraniczna inwestycja w tym regionie. Co nas szczególnie cieszy, Umicore całkowicie stawia na zieloną energię. W jednym przedsięwzięciu biznesowym łączy dwa aspekty: nowoczesnej technologii i ochrony środowiska – powiedział wiceminister rozwoju Wojciech Murdzek

Prezes Umicore Marc Grynberg wskazał: – Dzięki innowacyjnym technologiom, odpowiedzialnemu wydobyciu surowców i zastosowaniu zamkniętego obiegu materiałów jesteśmy bardzo mocno zaangażowani w proces transformacji ku elektrycznej mobilności. Jesteśmy wiodącym dostawcą materiałów katodowych w transporcie elektrycznym i dlatego tak ważna jest dla nas możliwość docierania do klientów w różnych regionach świata. Budowa nowego zakładu produkcyjnego w Nysie świetne wpisuje się w tę strategię.

Nowa fabryka komponentów do produkcji katod do akumulatorów litowo-jonowych na potrzeby branży motoryzacyjnej oraz innych sektorów, w których znajdują zastosowanie systemy magazynowania energii, powstanie – na powierzchni 72 ha – w ciągu kilku najbliższych miesięcy. Produkcja ma ruszyć pod koniec 2020 roku. Poza obszarem produkcyjnym inwestor zamierza uruchomić centrum badawczo-rozwojowe na potrzeby globalne firmy. Projekt wpisuje się w jeden z flagowych postulatów zawartych w Strategii na Rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju w zakresie rozwoju branży elektromobilności.

W nowym zakładzie zatrudnienie znajdzie około 400 wykwalifikowanych pracowników. W najbliższych miesiącach Umicore planuje zaangażować się w wiele wydarzeń takich jak chociażby uczestnictwo w lokalnych targach pracy.

Jak podkreśla producent, inwestycja w Nysie jest ważnym elementem strategii rozwoju Umicore. Będzie to pierwszy w Europie zakład tej firmy zajmujący się produkcją materiałów katodowych wykorzystywanych w branży elektromobilności.

Umicore jest już obecny w Polsce od 2016 roku. W Nowej Rudzie, na Dolnym Śląsku, produkuje katalizatory obniżające emisję spalin samochodowych.


PARTNERZY DZIAŁU


Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony