Partnerzy serwisu:

Podejrzenie zmowy w przetargach drogowych

inf. pras./oprac. ep. 26.08.2019

Podejrzenie zmowy w przetargach drogowych
fot. Eric Pulley, commons.wikimedia.org, GNU FDL (4)
Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów sprawdza czy w przetargach dotyczących budowy i remontów dróg nie dochodziło do zmowy cenowej dwóch firm. Jak podaje UOKiK, działanie tych podmiotów mogło wpłynąć na wyniki zamówień publicznych.
Urząd wszczął postępowanie przeciwko dwóm firmom zajmującym się budową i naprawą dróg: Star Budowa z Chybic (woj. świętokrzyskie) i Aglet z Warszawy. Jak podano w komunikacie, UOKiK podejrzewa, że przedsiębiorcy wpłynęli na wynik blisko 10 przetargów na remonty dróg organizowanych przez świętokrzyskie gminy. Chodzi o zamówienia o wartości od kilkudziesięciu do kilkuset tys. zł.

– Przeprowadziliśmy przeszukanie w siedzibach obu firm i zdobyliśmy dowody, że mogło między nimi dojść do niedozwolonych uzgodnień. Przedsiębiorcy mogli zastosować niezgodny z prawem mechanizm rozstawiania i wycofywania ofert mówi cytowany w komunikacie prezes UOKiK Marek Niechciał.

Jak wyjaśnia, jeżeli propozycje złożone przez wykonawców były dwiema najkorzystniejszymi, zwycięzca przetargu rezygnował z podpisania umowy. – Podejrzewamy, że było to celowe działanie, które miało doprowadzić do wyboru droższej oferty – stwierdza prezes UOKiK. Jak mówi, zachowanie przedsiębiorców było inne, jeżeli ich oferty nie zajmowały kolejnych miejsc według cen. Wówczas przedsiębiorcy nie rezygnowali z podpisania umowy, lecz dostarczali brakujące dokumenty i realizowali zamówienie.

Za stosowanie praktyk ograniczających konkurencję grozi kara finansowa do 10 proc. obrotu.

PARTNERZY DZIAŁUPodziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony