Partnerzy serwisu:

Podkarpacie: Nowe technologie zwiększą bezpieczeństwo na drogach

Rynek Infrastruktury 23.01.2012

Podkarpacie: Nowe technologie zwiększą bezpieczeństwo na drogach
fot. M.O. Stevens, commons.wikimedia.org, GNU FDL
Na Podkarpaciu kierowcy będą musieli zdjąć nogę z gazu. Wkrótce na drogach pojawią się urządzenia systemu automatycznego rozpoznawania tablic rejestracyjnych – pisze „Gazeta Wyborcza”.

System bazuje na kamerach, które są wyposażone w moduł analizy obrazu oraz w centralny system przetwarzający przesyłane przez kamery dane. Jak pisze „Gazeta Wyborca”, rozpoznaje on tablice rejestracyjne, a następnie przesyła zdjęcia do odpowiednich służb.


Działanie systemu polega na fotografowaniu tablic przez każdą kamerę. Jeżeli czas przejazdu między bramkami jest za krótki, kierowca otrzyma mandat. System ARTR pozwala również wyszukiwać skradzione pojazdy. Do tej pory uruchomiono 20 stacji w Warszawie, a w tym roku powstaną one na Podkarpaciu.


Poza kamerami, na drogach pojawią się wagi, które wykryją, które z samochodów ciężarowych są przeładowane. Zdjęcia tych pojazdów będą wysyłane do Inspekcji Transportu Drogowego. GDDKiA planuje zakupić 300 takich wag, z czego kilka zostanie zamontowane na Podkarpaciu.


Zwiększyć bezpieczeństwo pozwoli także system eCall, który pozwala bezpłatnie wezwać pomoc drogą telefoniczną. – W Polsce system jest przygotowany i przetestowany, gotowy do uruchomienia także na Podkarpaciu – mówi „Gazecie Wyborcze” Robert d’Aystetten z firmy Sprint, która jest odpowiedzialna za system eCall.
 

Całość artykułu


Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony