Partner serwisu

Podkarpackie. Powstanie most na rzece Ropie

Magdalena Romanowska 31.05.2021

Podkarpackie. Powstanie most na rzece Ropie
fot. Wikimedia Commons, CC BY 4.0/Henryk Bielamowicz
W miejscowości Przysieki w powiecie jasielskim powstanie nowy most. Podpisano umowę na rozbudowę drogi powiatowej nr 1864R wraz z budową obiektu mostowego. Zadanie przewiduje powstanie 398-metrowego odcinka drogi, w tym 93 m przeprawy nad rzeką Ropą.
24 maja 2021 r., podpisano g umowę na realizację zadania inwestycyjnego pt. Rozbudowa drogi powiatowej Nr 1864R Grudna – gr. wojew. – Kunowa – Pusta Wola – Przysieki wraz z budową mostu na rzece Ropie w miejscowości Przysieki. Zadanie przewiduje powstanie 398-metrowego odcinka drogi, w tym 93 m mostu. Most na rzece Ropie w miejscowości Przysieki ma być alternatywą dla ewentualnych problemów komunikacyjnych na drodze krajowej 28.

Koszt zadania wynosi 92 mln zł, z czego 70 proc. kwoty, tj. 6,4 mln zł stanowi dofinansowanie z Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg. Wykonawcą jest firma Intop Tarnobrzeg.

Obecnie w miejscu projektowanego mostu funkcjonuje tylko przejazd brodem rzecznym. Most ma zapewnić bezpieczny przejazd przez Ropę zarówno mieszkańcom, zlokalizowanym w okolicy firmom produkcyjnym, jak i służbom ratunkowym. Chodzi zwłaszcza o okresy podwyższonych stanów wody, które zdarzają się w tym regionie dość często.

Wniosek do Wojewody Podkarpackiego dofinansowanie powyższego zadania w ramach Funduszu Dróg Samorządowych starostwo jasielskie złożyło w sierpniu ubiegłego roku. Lista zadań przeznaczonych do dofinansowania w ramach Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg. Most w Przysiekach otrzymał dofinansowanie na poziomie 70 proc.

Roboty obejmą rozbudowę drogi powiatowej Nr 1864R Grudna – gr. wojew. – Kunowa – Pusta Wola – Przysieki wraz z budową mostu na rzece Ropa w miejscowości Przysieki, a w szczególności budowę mostu stałego o długości całkowitej 93,0 m w kilometrażu 10+300 rzeki Ropy o normatywnej skrajni poziomej i normatywnej nośności klasy II, z jednostronnym chodnikiem. Zadanie obejmuje również budowę dojazdu do mostów.

Droga powiatowa nr 1864R Grudna – gr. wojew. – Kunowa – Pusta Wola – Przysieki rozpoczyna swój bieg w miejscowości Grudna Kępska na terenie powiatu gorlickiego w województwie małopolskim i kończy w Przysiekach w powiecie jasielskim, woj. podkarpackie. Droga ta wiedzie pośrednio również do Biecza – miasta zabytkowego, będącego lokalną atrakcją turystyczną. Stanowi alternatywę dla drogi krajowej nr 28, która jako główny szlak komunikacyjny na kierunku wschód – zachód, jest niezwykle obciążona ruchem tranzytowym, w tym samochodami ciężarowymi.
PARTNERZY DZIAŁU


Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony