Partnerzy serwisu:

Podlaskie: Jest „zielone światło” dla S61 Suwałki – Budzisko

Redakcja 21.05.2019

Podlaskie: Jest „zielone światło” dla S61 Suwałki – Budzisko
fot. GDDKiA
Wojewoda podlaski, Bohdan Paszkowski, wydał decyzję Zezwalającą na Realizację Inwestycji Drogowej dla 24-km odcinka trasy S61 Via Baltica od obwodnicy Suwałk do granicy z Litwą w Budzisku. Inwestycję realizuje konsorcjum Impresa Pizzarotti.
Wydana decyzja ma rygor natychmiastowej wykonalności, co oznacza, że wykonawca może zaczynać budowę od razu po otrzymaniu wydanej decyzji.

Za realizację inwestycji, w zakres której wchodzi projekt i budowa drogi, odpowiada konsorcjum firm Impresa Pizzarotti z Włoch oraz Impresa Pizzarotti ze Szwajcarii. Umowa z tym wykonawcą została zawarta w czerwcu 2017 roku, a jej wartość to 605,5 mln zł.

W ramach kontraktu powstanie 24,1-kilometrowa droga. Trasa będzie miała dwie jezdnie po dwa pasy ruchu, do tego pasy awaryjne i pas rozdziału. Będzie miała nawierzchnię betonową. Na drodze przewidziano dwa węzły: Suwałki Północ i Szypliszki oraz cztery miejsca obsługi podróżnych.

Odcinek ten jest fragmentem trasy Via Baltica. Jak podaje Polska Agencja Prasowa (PAP) – wojewoda poinformował, że droga ekspresowa z Suwałk do Budziska będzie biegła tzw. nowym śladem. Na trasie powstanie ponad 30 różnego rodzaju obiektów inżynierskich, cztery miejsca do obsługi podróżnych. Dyrektor Wojciech Borzuchowski dodał, że nawierzchnia będzie wykonana z betonu cementowego, droga będzie dostosowana do najcięższego ruchu.

– Zadanie jest dosyć złożone i trudne. 34 obiekty inżynierskie, 24,1 km, a czas na realizację stosunkowo krótki – mówił Wojciech Borzuchowski. Dyrektor przypomniał, że umowa z konsorcjum Pizzarotti – w systemie projektuj i buduj – była podpisana w czerwcu 2017 r. z terminem realizacji 31 miesięcy. – Łącznie Via Baltica, jako całość, powinna powstać do 2022 r. Wszystko na to wskazuje – mówił Borzuchowski.

Jak wcześniej podawała GDDKiA, inwestycja jest dofinansowana z UE z programu CEF - Connecting Facility Europe – Łącząc Europę.

Wojewoda zapowiedział, że kolejne zezwolenia na realizację kolejnych odcinków Via Baltica będą wydawane sukcesywnie, ma to być w 2019 roku.
 
Według PAP – GDDKiA w Białymstoku przygotowuje się do ogłoszenia ponownego przetargu na budowę prawie 19,5 km odcinka S61 Podborze-Śniadowo. GDDKiA i wybrana w przetargu firma Rubau Polska sp. z o.o. poinformowały o wzajemnym wypowiedzeniu, odstąpieniu od realizacji tego kontraktu o wartości blisko 480 mln zł.

Wojciech Borzuchowski poinformował, że "praktycznie gotowy" jest projekt inwestycji Podborze – Śniadowo, ale nie złożono jeszcze do wojewody wniosku o wydanie zezwolenia na realizację. W nowym przetargu drogowcy będą szukać firmy, która zbuduje tę drogę.

Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony