Partnerzy serwisu:

Podlaskie. W Uhowie pojedziemy nad torami Rail Baltica – jest umowa na wiadukt

inf. pras. 12.05.2020

Podlaskie. W Uhowie pojedziemy nad torami Rail Baltica – jest umowa na wiadukt
fot. Szymon Grochowski/PKP PLK
W Uhowie w woj. podlaskim powstanie wiadukt nad torami linii Rail Baltica, na odcinku Czyżew – Białystok. To inwestycja PKP Polskich Linii Kolejowych realizowana wspólnie z Podlaskim Zarządem Dróg Wojewódzkich w Białymstoku. 
Umowę za 10,4 mln zł netto podpisano z wykonawcą, firmą Budrex, 11 maja w Białymstoku. Nowy wiadukt nad torami Rail Baltica ma być gotowy w listopadzie – jest elementem obwodnicy Uhowa. Zastąpi przejazd kolejowo-drogowy i połączy zmodernizowaną ul. Kolejową z drogą wojewódzką nr 682. W ramach modernizacji linii Warszawa – Białystok, PKP Polskie Linie Kolejowe wybudują także przejście podziemne dla pieszych, które zapewni dogodnie połączenie z przystankiem kolejowym. Przejście będzie wykonane podczas realizacji odcinka Czyżew – Białystok. Dzięki takiemu rozwiązaniu mieszkańcy zyskają bezpieczny bezkolizyjny przejazd i przejście przez tory - podaje inwestor.

– Budowa wiaduktu drogowego stanowi brakujący element obwodnicy Uhowa. Podpisana dziś umowa to kolejny etap dopełnienia tej bardzo ważnej dla mieszkańców regionu inwestycji. Przypomnę, że w grudniu ubiegłego roku oddaliśmy do użytku obwodnice Markowszczyzny i Turośni Dolnej, które tak jak powstająca obwodnica Uhowa, są częścią modernizowanych dróg wojewódzkich nr 681 i 682 – powiedział Artur Kosicki, marszałek województwa podlaskiego cytowany w komunikacie

– Konsekwentnie realizujemy kolejne etapy prac między Warszawą a Białymstokiem, na międzynarodowej trasie Rail Baltica i wykorzystujemy współfinansowanie ze środków instrumentu CEF „Łącząc Europę”. Wiadukt w Uhowie będzie kolejnym bezkolizyjnym skrzyżowaniem, które zwiększa bezpieczeństwo podróży koleją, ale także istotnie poprawi i usprawni system komunikacji drogowej – dodał Ireneusz Merchel, prezes PKP Polskich Linii Kolejowych.

Inwestycja prowadzona jest wspólnie przez PKP Polskie Linie Kolejowe i Województwo Podlaskie, reprezentowane przez Podlaski Zarząd Dróg Wojewódzkich w Białymstoku. Zakres prac obejmuje budowę wiaduktu wraz z infrastrukturą towarzyszącą. Obiekt będzie miał 130 m długości i ponad 25 m szerokość.

Finansowanie to 10,4 mln zł netto w ramach Krajowego Programu Kolejowego – projektu „Prace na linii E75 na odcinku Czyżew – Białystok” współfinansowany przez Unię Europejską w ramach Instrumentu finansowego CEF „Łącząc Europę”. Podlaski Zarząd Dróg Wojewódzkich jest odpowiedzialny za sfinansowanie nadzoru autorskiego oraz obsługi laboratoryjnej. Wykonawca ma zakończyć prace w listopadzie.
PARTNERZY DZIAŁU


Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony