Partner serwisu

Podlaskie: ważne drogi są w kiepskim stanie. Apel o remont

Grzegorz Rekiel 25.09.2022

Podlaskie: ważne drogi są w kiepskim stanie. Apel o remont
fot. Google Maps
Na potrzebę remontu drogi wojewódzkiej numer 687 oraz tzw. obwodnicy Narewki w ciągu DW-688 na Podlasiu zwraca uwagę poseł Krzysztof Truskolaski z Koalicji Obywatelskiej.
Chodzi o odcinek DW-687 Zwodzieckie–Narewka–Juszkowy Gród oraz łączący się z nią fragment DW-688 Tarnopol–Siemianówka, czyli tzw. obwodnicę Narewki. – Trasa nie tylko służy obsłudze komunikacyjnej mieszkańców, ale ma też duże znaczenie gospodarcze, bo stanowi jedyny dojazd ciężarówką do terenów kolejowych i przemysłowo-składowo-handlowych powiązanych z kolejowym przejściem granicznym Siemianówka-Świsłocz (miejscowość na Białorusi) – tłumaczy Krzysztof Truskolaski, związany z Podlasiem poseł Koalicji Obywatelskiej.

Parlamentarzysta zauważył, że droga jest w kiepskim stanie technicznym: dziury i koleiny zagrażają bezpieczeństwu kierowców, a dotychczasowe, prowizoryczne naprawy nie przynoszą zamierzonego skutku. – Czy jest planowane dofinansowanie z Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg remontu odcinka drogi wojewódzkiej nr 687 oraz łączącej się z nią drogi wojewódzkiej nr 688? Jeżeli tak, to jaka kwota będzie przeznaczona na ten cel? – docieka Truskolaski, który napisał w tej sprawie interpelację do Ministra Infrastruktury.

Rafał Weber, sekretarz stanu w resorcie podkreślił, że zarządcą wspomnianych fragmentów jest Zarząd Województwa Podlaskiego. – To do zarządcy należy m.in. opracowywanie projektów planów finansowania budowy, przebudowy, remontu, utrzymania i ochrony dróg oraz drogowych obiektów inżynierskich, pełnienie funkcji inwestora, utrzymanie nawierzchni drogi, chodników czy obiektów inżynierskich – wyliczał urzędnik.

Nie był w stanie odpowiedzieć na pytanie czy z RFRD trafią pieniądze na remont wspomnianych odcinków. Weber przypomniał, że obecnie z funduszu można dostać środki m.in. na budowę obwodnic zlokalizowanych w ciągu dróg wojewódzkich; budowę, przebudowę lub remont dróg wojewódzkich zarządzanych przez prezydenta miasta na prawach powiatu będącego siedzibą wojewody lub Sejmiku Województwa oraz na budowę, przebudowę lub remont dróg wojewódzkich o znaczeniu obronnym.

Mówiąc prościej – obecnie DW-687 oraz DW-688 nie spełniają tych kryteriów, ale pojawia się szansa na zmianę. – Procedowana jest zmiana ustawy o RFRD, a celem zmian będzie m.in. wprowadzenie nowego rodzaju zadań dofinansowanych z funduszu. Chodzi właśnie o dofinansowanie rozbudowy, przebudowy lub remontu („zwykłych” – aut.) dróg wojewódzkich – tłumaczy Weber.

Ewentualny wniosek o dofinansowanie prac na DW-687 oraz DW- 688 będzie jednak musiał złożyć Zarząd Województwa Podlaskiego. Maksymalna wysokość wsparcia wyniesie 80%.
PARTNERZY DZIAŁU


Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony