Partnerzy serwisu:

Podlaskie. Za dwa lata pojedziemy wiaduktem nad torami w Sokółce

ep. 09.04.2019

Podlaskie. Za dwa lata pojedziemy wiaduktem nad torami w Sokółce
fot. PKP PLK
W połowie 2021 roku powinien być gotowy wiadukt nad torami kolejowymi w Sokółce. Od dawna wyczekiwana inwestycja ma już wykonawcę. Realizacja jest możliwa dzięki współpracy PKP PLK oraz władz samorządowych województwa podlaskiego.
Nowy obiekt zastąpi dwa przejazdy kolejowo-drogowe na ulicach Kryńskiej i Roski Małe. Zostanie wykonany w ramach projektu związanego z poprawą bezpieczeństwa na skrzyżowaniach linii kolejowych z drogami – etap III.

PKP Polskie Linie Kolejowe i Województwo Podlaskie zleciły wykonanie wiaduktu firmie Intop Warszawa. Jej prace będą kosztowały ok. 50 mln zł. Za tę kwotę powstanie wiadukt drogowy w ul. Kryńskiej wraz z windą i schodami, ścieżka pieszo-rowerowa i chodnik wzdłuż linii kolejowej. Prace zaplanowano w okresie od II kwartału bieżącego roku do połowy 2021 r.

Jak informowano w komunikacie, PKP PLK sfinansują budowę kwotą niemal 11 mln zł. władze województwa podlaskiego przekazały na ten cel ok. 45 mln zł.

– Budowa wiaduktu w Sokółce to ważna inwestycja dla naszego regionu, długo wyczekiwana, zwłaszcza przez mieszkańców Sokółki – powiedział, cytowany w komunikacie Artur Kosicki, marszałek województwa podlaskiego.

Budowa wiaduktu drogowego w Sokółce wpisuje się w realizowany przez PKP Polskie Linie Kolejowe projekt poprawy bezpieczeństwa. Celem jest zastępowanie przejazdów kolejowo-drogowych skrzyżowaniami bezkolizyjnymi. PLK realizują ten program we współpracy z jednostkami samorządu terytorialnego i zarządcami dróg. Łącznie w ramach projektu planowana jest budowa około 40 obiektów w całym kraju. Budowa wiaduktu w Sokółce to jedna z pierwszych inwestycji realizowana w ramach projektu.

Dzięki temu z mapy transportowej miasta zniknie tzw. wąskie gardło. Kierowcy płynnie przejadą nad linią kolejową, co istotnie usprawni komunikację i zwiększy bezpieczeństwo.

– PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. konsekwentnie zwiększają poziom bezpieczeństwa na skrzyżowaniach dróg i torów. Sokółka to kolejna miejscowość, w której będzie bezkolizyjny przejazd przez linię kolejową. Dzięki inwestycji sprawniej pojadą także pociągi – powiedział Ireneusz Merchel, prezes PKP Polskich Linii Kolejowych.

Wiadukt ma powstać w ciągu drogi wojewódzkiej nr 674. To ruchliwa trasa, na której obecnie znajduje się przejazd kolejowy kategorii A. Prostopadle do drogi przebiega 6 torów relacji Białystok – Sokółka – Kuźnica Białostocka – granica państwa.

Zanim udało się wybrać wykonawcę tego zadania, Podlaski Zarząd Dróg Wojewódzkich w Białymstoku dwukrotnie ogłaszał przetarg na jego realizację. Zbyt wysokie ceny w stosunku do możliwości samorządu wymuszały jednak unieważnienie postępowań.

W maju ub. roku informowano o uzyskaniu porozumienia w zakresie montażu finansowego na realizację tego zadania. Trzeci przetarg w tej sprawie zakończył się wyborem wykonawcy.
PARTNERZY DZIAŁUPodziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony