Partnerzy serwisu:

Podwykonawcy Salini z A1 dostaną pieniądze. Procedury przyspieszą

ep. 01.04.2019

Podwykonawcy Salini z A1 dostaną pieniądze. Procedury przyspieszą
fot. GDDKiA
Do końca tygodnia do podwykonawców pracujących na autostradzie A1 między węzłami Rząsawa i Blachownia trafi 30 mln zł. Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad zawarła porozumienie z generalnym wykonawcą tego odcinka – chodzi o konsorcjum na czele z Salini Polska.
Zawarte porozumienie umożliwi wyraźne przyspieszenie bezpośrednich płatności dla podwykonawców, usługodawców i dostawców materiałów realizujących prace i usługi na tej budowie – poinformowała GDDKiA.

Porozumienie ma umożliwić niemal bezzwłoczne zrealizowanie płatności bezpośrednich na kwotę ok. 30 mln zł. Mają trafić do pracujących na rzecz Salini w ciągu najbliższych 5 dni.

Jak przypomina GDDKiA, zgodnie z kontraktem to generalny wykonawca powinien w pierwszej kolejności uregulować zobowiązania w stosunku do podwykonawców. Dopiero rozliczenie się z nimi daje mu prawo do ubiegania się o płatność od inwestora. Rozwiązanie awaryjne, przewidziane na wypadek kłopotów z płynnością GW, zakłada bezpośrednią płatność inwestora na rzecz podwykonawców. Do tego jednak potrzebuje odpowiednich zaświadczeń i dokumentów.

Jak poinformowano w komunikacie, wypracowano porozumienie, które pozwoli załagodzić kłopoty firm pracujących na A1. Płatności bezpośrednie na kwotę ok. 30 mln zł mają być zrealizowane niemal bezzwłocznie. W ciągu 5 dni pieniądze maja trafić na konta przedsiębiorców. „Powyższe, ponadstandardowe działania pokazują determinację jak najszybszego dokończenia inwestycji, z jednoczesnym zabezpieczeniem interesu Skarbu Państwa i firm realizujących budowę, zazwyczaj lokalnych przedsiębiorców” – stwierdza GDDKiA w komunikacie.

Jak podaje inwestor, w pierwszej kolejności zostaną zapłacone faktury o łącznej wartość ponad 22,5 mln zł, które nie zostały dotąd uregulowane przez generalnego wykonawcę. Następie w podobny sposób zostaną zrealizowane przygotowywane obecnie płatności bezpośrednie dla firm realizujących bieżące prace i usługi. Te mają wartość ok. 8 mln zł.

Wypracowane porozumienie daje możliwość regulowania bieżących zobowiązań na rzecz przedsiębiorców realizujących prace i usługi na placu budowy niezwłocznie po przedstawieniu zatwierdzonych zestawień przez generalnego wykonawcę – zapewnia GDDKiA. O takie rozwiązanie apelowali podwykonawcy.

– Rozwiązanie to będzie mogło być wykorzystywane, o ile generalny wykonawca wyrazi na to zgodę, w dalszej realizacji zadania dla przyszłych, wymagalnych płatności na rzecz podwykonawców, usługodawców i dostawców materiałów – podaje GDDKiA.

Zdaniem inwestora, zawarte porozumienie ma być również krokiem w kierunku poprawy sytuacji na budowanej autostradzie A1. Przypomnijmy, kłopoty na A1 Rząsawa – Blachownia ujawniły się jeszcze przed rozpoczęciem nowego sezonu budowlanego. Problemy z płatnościami na budowanym w tempie znacznie wolniejszym niż sąsiednie odcinku zgłosili podwykonawcy. Po 15 marca, mimo rozpoczęcia nowego sezonu budowlanego wykonawca nie zintensyfikował działań, oczekując dopłat do kontraktów od GDDKiA. Dopłaty miałyby zrekompensować wzrost cen na rynku. Bez tego generalny wykonawca nie chciał współpracować w zakresie uregulowania płatności dla podwykonawców.

PARTNERZY DZIAŁUPodziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony