Partnerzy serwisu:

Pojazd autonomiczny wjedzie na drogi krajowe? Planują test

inf. pras. 13.07.2019

Pojazd autonomiczny wjedzie na drogi krajowe? Planują test
fot. Pixabay
Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad otrzymała prośbę o wydanie zezwolenia na testowanie pojazdu autonomicznego na drogach krajowych. Prace badawcze miałyby być prowadzone z wykorzystaniem dróg w Małopolsce.
Krajowy zarządca dróg, zgodnie z wymaganą w takim przypadku procedurą, rozpoczął konsultacje społeczne, które poprzedzą decyzję o wydaniu zezwolenia na przeprowadzenie prac badawczych.

Badanie pojazdu autonomicznego

Jak poinformowano, celem prac badawczych, których dotyczy wniosek, jest weryfikacja wybranych aspektów związanych z poruszaniem się samochodu wyposażonego w systemy jazdy autonomicznej w rzeczywistych warunkach drogowych.

Testowanie samochodowych systemów sterujących w rzeczywistych warunkach drogowych ma potwierdzić rezultaty dotyczące niezawodności takich systemów uzyskane w symulowanych warunkach, tzn. poprzez modelowanie matematyczne i symulacje komputerowe oraz testy na dedykowanych i zamkniętych obszarach, typu tory testowe.

Pojazd testowany będzie poruszał się na poziomie 3. stopnia automatyzacji procesu kierowania – czyli automatyzacji warunkowej. System kierowania pojazdem będzie wykonywał wszystkie czynności związane z kierowaniem pojazdem. W samochodzie poruszającym się w trybie jazdy autonomicznej będzie zawsze kierowca, który będzie trzymał ręce na kierownicy testowanego pojazdu, tak aby w każdej chwili móc przejąć nad nim kontrolę.

Trasa przejazdu

Trasa wnioskowanych prac badawczych przebiega jedynie na obszarze województwa małopolskiego przez miasto Kraków oraz gminy Wieliczka, Niepołomice, Kłaj, Bochnia, Rzezawa, Brzesko, Borzęcin, Wojnicz, Wierzchosławice, Tarnów, Żabno i Lisia Góra. Obejmuje ona odcinek autostrady A4 od węzła Kraków Skawina do węzła Tarnów Centrum i z powrotem. Przez cały czas prowadzenia prac badawczych pojazd testowy będzie eskortowany przez dwa pojazdy wyposażone w żółte lampy ostrzegawcze.

W zależności od warunków atmosferycznych prace badawcze miałyby być prowadzone w dniach 9–13 września w godzinach od 10 do 15.

Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony