Partnerzy serwisu:

Polimex zadowolony z wyników. Sektor infrastruktury rokuje na dalszy rozwój

Elżbieta Pałys 29.04.2021

Polimex zadowolony z wyników. Sektor infrastruktury rokuje na dalszy rozwój
fot. Polimex Mostostal
– Nasze prace dają pewne efekty i z roku na rok powoli umacniamy swoją pozycję – mówi prezes Polimeksu Mostostalu odnosząc się do wyników grupy za 2020 rok. – Wzmacniamy fundamenty, by można było tę grupę dalej budować – dodaje. Potencjał na rozwój widzi m.in. w szeroko pojętej energetyce, ale liczy także na dalszy rozwój spółki infrastrukturalnej.
W 2020 roku Grupa Kapitałowa Polimex Mostostal odnotowała przychody na poziomie 1,615 mln zł. To o 26 mln zł więcej niż w roku 2019. EBITDA Grupy wyniosła 127 mln zł i była wyższa o 31 mln zł w stosunku do roku porównawczego.
Polimex zamknął rok wynikiem netto w wysokości 63 mln zł (wzrost o 12 mln zł). Kwota ta stanowi 3,9% przychodów operacyjnych.

Firma jest zadowolona z wyników uzyskanych w roku naznaczonym pandemią. W tym czasie w Polimeksie rozwijał się m.in. sektor infrastrukturalny. – Bardzo dobrze rozpoczęła funkcjonowanie nasza spółka Polimex Infrastruktura. Udało nam się z sukcesem zaofertować kilka projektów drogowych, kilka kubaturowych – mówi prezes Polimeksu. Przypomina, że w 2019 roku spółka w zasadzie nie przynosiła przychodów. – To był taki nasz stratup – mówi Krzysztof Figat.

Tymczasem w 2020 r. miała je na poziomie 60 mln zł. – Ten rok będzie dużo lepszy – zapowiada i ocenia, że w 2021 r. spółka ma potencjał na poziomie 200 mln zł rocznie. – Będziemy chcieli w dalszym ciągu ten segment rozwijać, rynek na to jest, jest dużo projektów drogowych, są projekty kubaturowe i my również mamy tu swoje szanse – stwierdził prezes.

Niedawno Polimex Infrastruktura podpisała umowę na budowę estakady na ul. Marsa w Warszawie, jest też na pierwszym miejscu m.in. w przetargu na budowę linii tramwajowej w Olsztynie.

Docelowy poziom przychodów dla całej Grupy prezes szacuje na ok. 2 mld zł.

Portfel zamówień Polimeksu na koniec roku 2020 wynosił 5,3 mld zł (z uwzględnieniem tych inwestycji, dla których oferta została wybrana, ale umowa nie została zawarta). Celem jest utrzymanie go na podobnym poziomie na koniec 2021. W portfelu zleceń dominują projekty z obszaru energetyki. Zlecenia obejmujące przedsięwzięcia infrastrukturalne to ok. 400 mln zł.

– Chcemy, by budownictwo przemysłowe i infrastrukturalne wzrastały, ale by doprowadzić do zróżnicowania działalności, by poszczególne segmenty podpierały działalność w różnych okresach koniunktury – mówi prezes Figat.

W obszarze drogowym, dotychczas Polimex Infrastruktura zdobywała zlecenia dla inwestorów samorządowych – w Koninie, Jarocinie, ostatnio w Warszawie. Nie odcina się jednak od inwestycji GDDKiA – uczestniczyła m.in. w przetargach na obwodnice w ciągu dróg krajowych.

Na razie celuje w mniejsze projekty. – Dziś nie jesteśmy jeszcze na tyle sprawni organizacyjnie, by samodzielnie startować w przetargach na kilkaset milionów – mówi prezes Polimeksu.


PARTNERZY DZIAŁU


Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony