Partner serwisu

Polska i Czechy. D11 i S3 poprowadzą ruch do portów. W planach szybka kolej i żegluga

ep. 04.06.2022

Polska i Czechy. D11 i S3 poprowadzą ruch do portów. W planach szybka kolej i żegluga
fot. GDDKiA
Kluczową inwestycją transportową ważną tak dla Polski jak i Czech jest dokończenie drogi ekspresowej S3 oraz jej kontynuacji za granicą – czeskiej D11. Wspólnych celów transportowych jest jednak więcej – wśród nich kolej dużych prędkości oraz żegluga śródlądowa.
3 czerwca 2022 r. w Pradze odbyły się VII polsko-czeskie konsultacje międzyrządowe, w których uczestniczyli m.in. ministrowie ds. transportu obu krajów – Andrzej Adamczyk oraz jego czeski odpowiednik Martin Kupka. W zakresie transportu mamy wiele pól do współpracy.

Kluczowym projektem jest budowa drogi ekspresowej S3 po stronie polskiej i autostrady D11 po stronie czeskiej. Trasa połączy porty Szczecin i Świnoujście z Pragą. Prace budowlane prowadzone są po obu stronach granicy. Po naszej stronie finał spodziewany jest w 2024 roku.

Ministrowie wyrazili zamiar odbycia wizyty terenowej odcinków przygranicznych tras S3 – D11, aby na miejscu dokładnie zapoznać się z aktualnym stanem prac budowlanych i przygotowawczych – poinformowano w komunikacie po piątkowym spotkaniu.

Kluczowy dostęp do portów

– Projekt ten jest kluczowy zarówno w dwustronnych relacjach, jak i dla całego regionu Europy Środkowej, gdyż w dogodny sposób łączy Czechy z polskimi portami morskimi Morza Bałtyckiego. Ten nowoczesny ciąg drogowy po wybudowaniu będzie dźwignią naszych gospodarek, dlatego tak konieczne i kluczowe jest ich ukończenie w najszybszym możliwym czasie. Podtrzymujemy wcześniejszą deklarację wsparcia działań celem maksymalnego przyśpieszenia budowy autostrady D11 po stronie czeskiej – stwierdził minister infrastruktury Andrzej Adamczyk.

Ministrowie podpisali memorandum o współpracy polsko-czeskiej w zakresie rozwoju połączeń Czech z polskimi portami morskimi. Celem współpracy w tym obszarze jest intensyfikacja wzajemnych obrotów handlowych oraz wykorzystywania polskich portów morskich także przez czeskich kontrahentów.

– Polski rząd stawia za kluczowe inwestycje, które przyczynią się do zwiększenia konkurencyjności polskich portów, aby mogły one zapewnić jeszcze lepszą ofertę dla swoich partnerów z państw Grupy Wyszehradzkiej, w tym Republiki Czeskiej. We wszystkich największych polskich portach morskich trwają inwestycje, które mają na celu zwiększenie ich potencjału przeładunkowego, a także rozszerzenie ich oferty rynkowej. Dzięki temu możliwe jest tworzenie efektywnych, niezawodnych i bardzo konkurencyjnych łańcuchów logistycznych dla praktycznie wszystkich typów ładunków – powiedział minister Andrzej Adamczyk cytowany w komunikacie.

Kolej wysokich prędkości

Wśród wspólnych celów transportowych Polski i Czech jest także budowa linii kolei dużych prędkości w relacjach Warszawa – Ostrawa – Brno – Bratysława – Budapeszt i Praga – Brno we współpracy z innymi krajami Grupy Wyszehradzkiej oraz linia Wrocław – Praga, która jest przedmiotem weryfikacji ekonomicznej na podstawie umowy obu stron, w opcji przebiegu trasy przez Hradec Králové. Jak podało ministerstwo, obecnie trwają analizy określenia możliwych punktów przecięcia granicy polsko-czeskiej na odcinku Katowice – Ostrawa.

– Projekt Kolei Dużych Prędkości jest jednym z elementów rozwoju całej infrastruktury transportowej w Polsce. Obecnie najistotniejsze jest określenie punktów przecięcia wspólnej granicy państwowej przez linie kolei dużych prędkości na odcinku Katowice – Ostrawa oraz Wrocław – Praga, a także zsynchronizowanie terminów planów budów tych linii po obu stronach granicy polsko-czeskiej – powiedział minister infrastruktury Andrzej Adamczyk.

Strony są także zainteresowane współpracą na rzecz budowy połączenia wodnego na odcinku Ostrawa – Kędzierzyn-Koźle. Polska i Czechy są zainteresowane poprawą żeglowności Odrzańskiej Drogi Wodnej i włączenia jej do transeuropejskiej sieci TEN-T – obecnie uwzględniony jest jedynie odcinek Odry: Szczecin i Świnoujście-Ognica.
PARTNERZY DZIAŁU


Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony