Partnerzy serwisu:

13 czerwca Polska otwiera granice wewnętrzne granice z UE (aktualizacja)

Magdalena Romanowska/ Łukasz Malinowski 10.06.2020

13 czerwca Polska otwiera granice wewnętrzne granice z UE (aktualizacja)
fot. GDDKiA
W nocy z 12 na 13 czerwca Polska zniesie kontrole na wewnętrznych granicach UE dla mieszkańców strefy Schengen - poinformowało Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji (MSWiA). Polacy po powrocie do kraju nie będą musieli odbywać obowiązkowej kwarantanny. Również obywatele Unii Europejskiej będą mogli bez przeszkód wjeżdżać do Polski.
W nocy z 12 na 13 czerwca Polska przywraca pełny ruch graniczny w ramach granic wewnętrznych Unii Europejskiej. Od tego momentu służby obecne na granicy będą prowadziły kontrole wyrywkowo. Chodzi oczywiście o przekraczanie granic lądowych z Niemcami, Litwą, Czechami i Słowacją. Dokładnie tak, jak to się odbywało przed pandemią koronawirusa i wprowadzeniem obostrzeń granicznych w Polsce. − Zaczynając od 13 czerwca Polska znosi kontrole i restrykcje w podróżowaniu na wewnętrznych granicach Schengen − potwierdził rzecznik Komisji Europejskiej Adalbert Jahnz w rozmowie z korespondentką RMF FM Katarzyna Szymańską-Borginon. −Taką informację przekazały polskie władze mailowo unijnej komisarz ds. wewnętrznych − powiedział rzecznik KE.

Oznacza to brak konieczności obowiązkowej dwutygodniowej kwarantanny po wjeździe do Polski. Będzie to zasada niedyskryminująca, obejmie wszystkich obywateli krajów Schengen. Tym samym Polska dotrzymałaby nieoficjalnego terminu wyznaczonego przez Komisję Europejską – według jej zaleceń zniesienie kontroli miało nastąpić do końca miesiąca. – Podjęliśmy decyzję o otwarciu granic. Od 13 czerwca granice będą otwarte dla państw Unii Europejskiej – powiedział nieco później podczas konferencji prasowej premier Mateusz Morawiecki. – Ograniczamy decyzję na razie do państw UE. Potrzebne są nam jak najszybciej kontakty z tymi krajami żeby powróciły do poprzedniego stanu – dodał.

– Od 16 czerwca będą możliwe loty, chociaż wiadomo przewoźnicy muszą się dostosować. Pewnie będą potrzebować tydzień, dwa czy trzy na przygotowanie siatki połączeń, bookowanie i tak dalej. Natomiast nawiązujemy kontakt z naszym narodowym przewoźnikiem LOT-em, po to, aby mógł zaplanować sobie odpowiednio powrót do świadczenia swoich usług – dodawał podczas konferencji prasowej Morawiecki.

Jeszcze niedawno wicepremier Jadwiga Emilewicz zapowiadała, że jeśli epidemia nie zacznie rozwijać się szybciej niż do tej pory, otwarcie granic będzie możliwe po 15 czerwca. Inne kraje europejskie również podały daty zniesienia kontroli granicznych. Takie państwa jak Belgia Austria. Niemcy, Czechy, Francja i Grecja postanowiły, że nastąpi to 15 czerwca. Od zeszłego tygodnia obywatele UE mogą podróżować do Włoch.
PARTNERZY DZIAŁUPodziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Koronawirus a transport