Partner serwisu

Polska zakaże importu węgla z Rosji

ep. 30.03.2022

Polska zakaże importu węgla z Rosji
fot. Pixabay
Rząd zapowiada wprowadzenie ustawowego zakazu importu węgla z Rosji. Jest także projekt przepisów o zamrożeniu majątków osób związanych z rosyjską agresją na Ukrainę.
Projekty przepisów zostały przyjęte na wtorkowym posiedzeniu rządu. – Zapisaliśmy przepisy, które blokują na poziomie krajowym import węgla z Rosji. To zostanie wpisane wprost do ustawy – powiedział podczas konferencji prasowej rzecznik rządu Piotr Mueller. – Zdajemy sobie sprawę, że to może budzić wątpliwości prawne – niestety uzasadnione wątpliwości – ale nie możemy dalej czekać na reakcję Unii Europejskiej w tym zakresie, więc taki zakaz będzie wprowadzony – mówił rzecznik rządu. Jak powiedział, spółki Skarbu są uniezależnione od importu rosyjskiego węgla, ale taki import prowadzą podmioty prywatne. I to zostanie zablokowane.

We wtorek rząd przyjął m.in. Założenia do aktualizacji Polityki Energetycznej Polski do 2040 r. Proponowane przepisy mają zneutralizować lub ograniczyć ryzyka związane z sytuacjami kryzysowymi oraz zagwarantować bezpieczeństwo energetyczne.

Chodzi przede wszystkim o szybkie uniezależnienie krajowej gospodarki od importowanych paliw kopalnych, w tym węgla, ropy naftowej i gazu ziemnego oraz jego pochodnych z Rosji oraz innych krajów objętych sankcjami gospodarczymi.

W projekcie przewidziano m.in. przyśpieszenie działań w zakresie rozwoju odnawialnych źródeł energii. „W perspektywie 2040 r. dążyć się będzie do tego, aby ok. połowa produkcji energii elektrycznej pochodziła z odnawialnych źródeł. Obok dalszego rozwoju mocy wiatrowych i słonecznych, zintensyfikowane będą działania mające na celu rozwój wykorzystania OZE niezależnych od warunków atmosferycznych, czyli wykorzystujących energię wody, biomasy, biogazu, czy ciepła ziemi” – wskazano w komunikacie.

Wśród celów działań rządu jest także poprawa efektywności energetycznej, która ogranicza popyt na energię, a także dalsza dywersyfikacja dostaw i zapewnienie alternatyw dla węglowodorów.

„Polska będzie dążyć do stopniowego zmniejszania zależności gospodarki od gazu ziemnego i ropy naftowej, jednakże w perspektywie najbliższych dekad wciąż niezbędne jest zagwarantowanie pewności ich dostaw do odbiorców” – zakomunikował rząd. Z tego powodu kontynuowana będzie dywersyfikacja źródeł, kierunków i dróg dostaw tych surowców, która obejmować będzie w szczególności uniezależnienie od dostaw z Rosji i innych państw objętych sankcjami gospodarczymi.

Gaz ziemny ma być zastępowany gazami zdekarbonizowanymi oraz innymi sprawdzonymi paliwami, m.in. poprzez rozwój technologii bazujących na wodorze.

Żeby ograniczyć popyt na paliwa płynne zintensyfikowane będą działania związane z wykorzystaniem alternatywnych źródeł energii w transporcie, w ty biokomponentów w paliwach ciekłych, biometanu, wodoru, niskoemisyjnych paliw syntetycznych, czy energii elektrycznej. Promowane ma być także wykorzystanie „czystego” transportu publicznego oraz szersze wykorzystanie kolei do transportu towarów.

Jednocześnie, jak podano, w sytuacji zagrożenia bezpieczeństwa energetycznego państwa okresowemu zwiększeniu może ulegać wykorzystanie krajowych złóż węgla kamiennego. Również tempo ograniczania wydobycia i wykorzystania węgla może być wolniejsze niż zakładano.

W celu optymalnego wykorzystania krajowych zasobów surowcowych, technologicznych i infrastrukturalnych, zintensyfikowane maja być działania zmierzające do rozwoju czystych technologii węglowych.

Rząd zapowiada także wdrażanie energetyki jądrowej.

We wtorek rząd przyjął także przepisy, które pozwolą zamrozić wszystkie fundusze i zasoby gospodarcze osób oraz podmiotów objętych sankcjami w związku ze wspieraniem rosyjskiej agresji na Ukrainę. Jak podkreślono, chodzi o zablokowanie możliwości korzystania, a nie konfiskatę zasobów.
PARTNERZY DZIAŁU


Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Wojna Rosja - Ukraina
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony