Partnerzy serwisu:

Polska Żegluga Morska zarabia w czasie pandemii

Aleksander Domański 30.03.2020

Polska Żegluga Morska zarabia w czasie pandemii
fot. Krzysztof Maria Różański, CC BY-SA 3.0
W ciągu ostatnich dni stawki frachtowe dla statków, które przewożą zboża, wzrosły nawet o 40 proc. Masowce Polskiej Żeglugi Morskiej korzystają z tej sytuacji i transportują je głównie z Ameryki Południowej do Europy i krajów arabskich – powiedział Radiu Szczecin Krzysztof Gogol z PŻM.
– To jest naturalna rzecz. Ponieważ w czasach głębokiego kryzysu wiadomo, że ludzie muszą przede wszystkim mieć co jeść. A tutaj dominuje zboże. Korzysta na tym Polska Żegluga Morska, ponieważ mamy statki o nośności od 20 do 40 tysięcy ton. I to są takie typowe jednostki przeznaczone do przewozu zbóż – mówi Gogol.

Po zimowej przerwie otwarte zostały też Wielkie Jeziora Amerykańskie. To kolejne miejsce skąd statki PŻM będą transportować zboża. – To jest potężny rynek, na którym Polska Żegluga Morska jest drugim graczem wśród światowych armatorów, jeśli chodzi o liczbę statków. No i oczywiście będziemy z tego korzystać. Będziemy przewozić amerykańskie i kanadyjskie zboże głównie do Europy – mówi Gogol.

Najwięcej na kryzysie związanym z epidemią koronawirusa stracili armatorzy statków wycieczkowych, ale takich Polska nie ma. Nie oznacza to jednak, że PŻM nie odczuwa skutków pandemii Wirusa z Wuhan. Największy polski armator ma problemy z wymianą załóg ze względu chorobę, która dotyka coraz większej liczby państw. 

– Podmiany zostaną wstrzymana na czas nieokreślony – tłumaczy Krzysztof Gogol. – Na razie udało nam się wysłać marynarzy na statek Narię do Rygi i zrealizować ostatnią podmianę ze Stanów Zjednoczonych ze statku Regalica. Zanim Stany Zjednoczone się po prostu zamknęły. W chwili obecnej kolejne kraje ogłaszają blokady granic, więc zmuszeni jesteśmy na jakiś czas – nie wiem jaki – zawiesić podmiany. Właśnie w związku z brakiem możliwości repatriacji marynarzy do kraju – informuje Gogol.

W normalnej sytuacji, w ciągu miesiąca dochodzi do kilku podmian marynarzy. Wymienia się zwykle część załogi statku. Obecnie nie jest to możliwe.

Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Koronawirus a transport
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony