Partner serwisu

Polski Ład. Lublin dostanie 65 milionów na ważną drogę

GR 04.06.2022

Polski Ład. Lublin dostanie 65 milionów na ważną drogę
fot. Google Maps
65 milionów złotych na budowę przedłużenia ul. Lubelskiego Lipca 80 dostanie Lublin w ramach Programu Inwestycji Strategicznych.
Wyniki naboru poznaliśmy pod koniec maja. Uwzględniony został najważniejszy z trzech wniosków złożonych przez lubelski ratusz. Chodzi o ul. Lubelskiego Lipca 80, jedną z ważniejszych arterii w szeroko pojętym centrum miasta. Obecnie kończy się ona na wysokości stadionu piłkarskiego, a władze Lublina chcą, aby została przedłużona o ponad kilometr do skrzyżowania ulic Diamentowej i Krochmalnej. Dzięki temu np. mieszkańcy zachodniej części miasta mieliby ułatwiony dojazd do centrum (i na odwrót).

Przedstawiciele ratusza złożyli w tej sprawie wniosek do Programu Inwestycji strategicznych i został on uwzględniony. Lublin dostanie 65 milionów złotych na budowę przedłużenia ul. Lubelskiego Lipca 80, a całkowita wartość projektu to 68,5 mln zł (3,5 mln zł wyniesie zatem wkład własny). – Ulicę przewidziano na całej długości jako dwujezdniową, trzypasmową, z buspasami. Zakres inwestycji obejmie budowę: chodników, ścieżek rowerowych, zatok autobusowych czy dwóch sygnalizacji świetlnych na skrzyżowaniach z ul. Włościańską i ul. Cukrowniczą. Przebudowane również zostaną odcinki bocznych ulic, m.in. Ciepłej, Włościańskiej, Przeskok i Dzierżawnej – wyliczają przedstawiciele ratusza i dodają, że termin zakończenia inwestycji (wraz z rozliczeniem) jest planowany na koniec czerwca 2025 r.

Cytowany w komunikacie Krzysztof Żuk, prezydent Lublina, powiedział, że „projekt jest już przygotowywany do realizacji”. – Mamy dokumentację techniczną i niezbędne uzgodnienia – wyjaśnił i dodał, że „inwestycja stanowi również element rewitalizacji poprzemysłowych terenów dzielnicy Za Cukrownią”.

Z kolei Artur Soboń, wiceminister finansów, który pochodzi z podlubelskiego Świdnika ocenił, że „Program Inwestycji Strategicznych jest przykładem efektywnego zaangażowaniem sektora finansowego w rynek” . – W sytuacji wychodzenia z kryzysu spowodowanego pandemią utrzymujemy wysoką stopę inwestycji publicznych, niezbędną do zachowania stabilnego i zrównoważonego rozwoju gospodarczego – przekonywał.

Dwa inne wnioski złożone przez lubelski ratusz nie zostały jednak uwzględnione. Chodzi o przedłużenie ul. Węglarza w północno-wschodniej części Lublina wraz z budową dróg przyległych (wnioskowane dofinansowanie to 30 mln zł, wartość całkowita 31,6 mln zł) oraz przebudowę ul. Raszyńskiej w zachodniej części miasta wraz z ulicami przyległymi (wnioskowane dofinansowanie to 5 mln zł, a wartość całkowita - 5,3 mln zł).

Przypomnijmy, że wraz z początkiem tego roku wszedł w życie Polski Ład, czyli pakiet zmian podatkowych, który wiąże się m.in. z podniesieniem kwoty wolnej od podatku do 30 tysięcy złotych oraz podniesieniem drugiego progu podatkowego z 85 do 120 tys. zł. Program Inwestycji Strategicznych jest formą częściowej rekompensaty dla samorządów za ubytek w dochodach. Miasta, powiaty, gminy i samorządy wojewódzkie mogły się ubiegać o bezzwrotne dofinansowanie kluczowych inwestycji.

PARTNERZY DZIAŁU


Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony