Partnerzy serwisu:

Pomorskie inwestuje w lepszy dojazd do autostrady A1

Bartosz Józefiak 25.02.2016

Pomorskie inwestuje w lepszy dojazd do autostrady A1
fot. GDDKiA Gdańsk
Zarząd Dróg Wojewódzkich w Gdańsku w tym roku zaplanował rozpoczęcie 11 inwestycji drogowych. Wiele z nich ma poprawić dojazd mieszkańców Pomorskiego do autostrady A1.
Pierwsze w tym roku przetargi na budowy dróg wojewódzkich w Pomorskiem już ruszyły. Są to m.in. remonty dróg wojewódzkich łączących autostradę A1 z Pruszczem Gdańskim, Godziszewem czy Starogardem Gd. W sumie władze województwa planują w tym roku 12 inwestycji drogowych.

Dojazd do autostrady to priorytet

Zarząd Dróg Wojewódzkich w Gdańsku ogłosił ostatnio przetarg na rozbudowę dwóch odcinków drogi nr 226 o łącznej długości 10 km. Z jednej strony (jako ul. Zastawna) łączy ona Pruszcz Gdański z węzłem Rusocin na autostradzie A1, a z drugiej – prowadzi z Pruszcza do Przemkowa do węzła na trasie S7. Zgodnie z prognozami natężenie ruchu na tej drodze w najbliższych lata wzrośnie, dlatego urzędnicy chcą odnowić podbudowę i zwiększyć nośność tej trasy. Oprócz tego planowana jest budowa kanalizacji deszczowej wzdłuż jezdni. Po remoncie kierowcy pojadą po nowej nawierzchni. Jezdnia zostanie poszerzona do 7 metrów, umocnione zostaną pobocza, rozbudowane skrzyżowania. Wzdłuż jezdni powstaną chodniki i drogi rowerowe, przebudowany zostanie przejazd kolejowy. Inwestycja ma zostać zakończona do lutego 2018 r.

Wygodniejszy dojazd do A1 będą mieli też mieszkańcy Godziszewa. Drogowcy przebuduą ponad 9- kilometrowy odcinek drogi nr 224 z Godziszewa do węzła Stanisławie na autostradzie A1. Jezdnia zostanie poszerzona do 7 metrów, przebudowane zostanie skrzyżowanie z DW nr 222. Te roboty również mają zakończyć się w lutym 2018 r.

O lepsze połączenie z autostradą A1 zabiegali też mieszkańcy Starogardu Gdańskiego. Ich prośby zostały wysłuchane, dlatego lada dzień rozpocznie się przebudowa dróg nr 222 i 229 ze Starogardu do węzła Pelplin na A1. W ramach inwestycji jezdnia tych tras zostanie poszerzona, pojawią się nowe chodniki i ścieżki rowerowe, a na skrzyżowaniu w Jabłowie powstanie rondo. Prace potrwają do końca listopada 2017 r. Kierowcy będą musieli pogodzić się ze sporymi utrudnieniami. Ruch na trasie będzie utrzymany, ale okresowo będzie tam wprowadzany ruch wahadłowy, pojawią się również krótkie lokalne objazdy.

Kartuzy będą miały obwodnicę

Dojazdy do autostrady to jednak nie jedyne prace, jakie będą w tym roku prowadzone w Pomorskiem. Jedną z największych inwestycji w regionie jest budowa pierwszej części obwodnicy Kartuz, która połączy trasę wojewódzką nr 224 we wsi Grzybno (kierunek – Przodkowo) z DW 211 do Żukowa i drogi krajowej nr 20. Inwestycja już ruszyła. Drogowcy przebudują kilometrowy fragment DW nr 224 (w śladzie ul. Węglowej) i zbudują ponad kilometrowy fragment nowej trasy od skrzyżowania z ul. 3 maja do DW 211. Dzięki temu centrum miasta zostanie częściowo odciążone, a podróż po Kaszubach będzie łatwiejsza. Roboty już się rozpoczęły. Za 18 mln zł pierwszy fragment obwodnicy buduje firma Strabag. Termin zakończenia prac to luty 2017 r. Cała obwodnica Kartuz ma mieć 9 km długości i będzie kosztować ponad 40 mln zł. Inwestycja będzie realizowana w ramach dofinansowania unijnego na lata 2014- 2020.

Władze województwa chcą również budować nowy most na rzece Liwie w Prabutach w ciągu drogi nr 221. Stary most zostanie zburzony, a na jego miejscu powstanie nowa konstrukcja o podniesionej nośności. W czasie remontu nie powstanie most tymczasowy. Roboty będą prowadzone tak, by zapewnić ruch wahadłowy. Trwa przetarg na te prace. Remont rozpocznie się prawdopodobnie w kwietniu i potrwa do września 2016 r. Drogowcy zamierzają także rozbudowywać drogę nr 221 na odcinku Prabuty – Kwidzyn i skrzyżowania z drogą krajową nr 55. Inwestycję o łącznej długości 19 km podzielono na odcinki: Kwidzyn – Rakowiec, Rakowiec – Licze i Licze – Prabuty. Droga zostanie rozbudowana do parametrów trasy G, zwiększy się także jej nośność. Trwają poszukiwania wykonawcy tych robót. Remont potrwa do lutego 2018 r.
PARTNERZY DZIAŁUPodziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony