Partner serwisu

Pomorskie: Nowe obiekty na Trasie Kaszubskiej

Leonard Dolecki 14.09.2015

Pomorskie: Nowe obiekty na Trasie Kaszubskiej
fot. GDDKiA
Większy węzeł Wielki Kack i nowe zjazdy z nowej drogi ekspresowej - to najważniejsze zmiany, jakie pojawiły się w projekcie Trasy Kaszubskiej, która ma prowadzić od Gdyni do Lęborka. Poprawek wprowadzonych do projektu jest więcej, mają poprawić one dostępność drogi i pozwolić na uniknięcie korków.
Prace projektowe, dotyczące odcinka S6 w województwie pomorskim dobiegają końca. Trasa Kaszubska nabiera ostatecznego kształtu. Do pierwotnego projektu dodano nowe zjazdy z drogi ekspresowej, a także powiększono węzły komunikacyjne. – Zmiany wynikają z prowadzonych prac projektowych i chęci wypracowania jak najlepszego pomysłu na skomunikowanie wszystkich dróg wraz z przyległymi terenami. Na obecnym etapie nie przewidujemy zwiększenia kosztów projektu – informuje portal „RynekInfrastruktury.pl“ rzecznik prasowy gdańskiego oddziału GDDKiA, Piotr Michalski.

Dodatkowe obiekty

Węzeł Wielki Kack rozrośnie się dwukrotnie. Zmiany w projekcie mówią nie o jednym, a dwóch półbezpośrednich zjazdach. – Najpoważniejsze zmiany czekają węzeł Gdynia Wielki Kack. W obecnym miejscu powstanie węzeł zespolony jeden na skrzyżowaniu dróg ekspresowych i ul. Chwaszczyńskiej, wraz z dwiema łącznicami półbezpośrednimi oraz drugi z ul. Nowowiczlińską – mówi Piotr Michalski. Obwodnica trójmiasta w rejonie tego węzła będzie posiadać dwie główne jezdnie po trzy pasy każda i dwie jezdnie prowadzące do zjazdów.

Kolejnym obiektem, który zmieni swoje pierwotne oblicze będzie węzeł między Gdynią a Chwaszczynem. – Tam powstanie dodatkowy węzeł w połowie drogi między węzłami Chwaszczyno i Gdynia Wielki Kack, który umożliwi dobre skomunikowanie terenów przyległych do przyszłej drogi ekspresowej – mówi rzecznik gdańskiego oddziału GDDKiA.

Istotną częścią projektu jest też węzeł Nowowiczlińska. Powstanie on w celu zapobieżenia korkom na ul. Nowowiczlińskiej w rejonie powstającej Trasy Kaszubskiej. Zjazd ma powstać także na wysokości ul. Rdestowej. Tamtejszy węzeł ma ułatwić dojazd do osiedla Dąbrowa od zachodu – Zmianie ulegnie węzeł Chwaszczyno, gdzie będą łączyły się dwie drogi ekspresowe S6 ze Szczecina i Obwodnica Metropolii Trójmiejskiej. Obecna droga krajowa straci swój status i będzie powiązana z Gdynią poprzez tzw. ulicę Nowordestową do ul. Rdestowej – mówi Piotr Michalski.

Konsekwencje budowy Trasy Kaszubskiej

Budowa Trasy Kaszubskiej wiąże się ze zniknięciem DK-20. Może to utrudnić komunikację mieszkańcom, którzy mieszkają w Gdyni i na terenie gminy Żukowo. Droga z tamtych miejscowości wydłuży się. Jadąc w stronę Gdyni, tuż za rondem w Chwaszczynie objazdowa droga skręci na zachód. Kierowcy pojadą tam ok. 300 m do wiaduktu, po którym przejadą nad Trasą Kaszubską. Dalej nowa ulica poprowadzi kierowców do dzisiejszej ulicy Rdestowej, gdzie będą mogli wjechać na Trasę Kaszubską do Gdyni bądź w przeciwną stronę.

– W dalszym ciągu trwa projektowanie w ramach koncepcji programowej dróg ekspresowych w okolicy Aglomeracji Gdańskiej. Zmiany w projektowaniu dotyczą drogi ekspresowej S6 w rejonie Chwaszczyna i Gdyni Wielkiego Kacka – informuje rzecznik gdańskiego oddziału GDDKiA.

Cała droga prowadząca z Gdyni do Lęborka ma mieć docelowo ok. 60 km. Pieniądze na ten cel zostały przewidziane w niedawno zatwierdzonym przez Radę Ministrów, Programie Budowy Dróg Krajowych na lata 2014-2023. Całość ma kosztować ok. 3 mld zł. Inwestycja ma być przeprowadzana w systemie „projektuj i buduj”. Przetargi mają zostać ogłoszone w przyszłym roku.

Zapraszamy na III Kongres Infrastruktury Polskiej, który odbędzie się 8 października 2015 roku w Łodzi. W tym roku wśród poruszanych tematów znajdzie się między innymi rola funduszy prywatnych w budownictwie infrastrukturalnym oraz kwestia relacji między członkami procesu inwestycyjnego.

Więcej informacji o Kongresie znajdziesz tutaj.

   
PARTNERZY DZIAŁU


Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony