Partnerzy serwisu:

Pomorskie: Strategiczne inwestycje drogowe ze środków UE

Agnieszka Serbeńska 27.01.2016

Pomorskie: Strategiczne inwestycje drogowe ze środków UE
fot. Egilshay, sxc.hu
W tym roku samorząd województwa pomorskiego zakłada wykonanie większego zakresu projektów drogowych niż w roku poprzednim. – Wynika to z możliwości realizacji zadań w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego dla Województwa Pomorskiego na lata 2014 – 2020 oraz z dokumentacji projektowych będących już w posiadaniu Zarządu Dróg Wojewódzkich – informuje portal RynekInfrastruktury.pl Sławomir Lewandowski z biura prasowego Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego.
Na zadania drogowe w tym roku pomorski samorząd wyda ponad 242 mln zł. W tej kwocie 176,7 mln zł to szacowane unijne dofinansowanie, a 41 mln zł stanowi wkład własny.

Pomorskie priorytety

W Strategii Rozwoju Województwa Pomorskiego 2020 (uchwalonej we wrześniu 2012 r.) zawarto, jako jedno z sześciu narzędzi służących jego realizacji, Regionalny Program Strategiczny Mobilne Pomorze, które określa cele polityki rozwoju w zakresie transportu. Wszystkie zapisane tam projekty drogowe mają szanse otrzymania środków z unijnych funduszy.

– Zadania ujęte w RPS MP stanowią priorytet realizacyjny Zarządu Województwa Pomorskiego na najbliższe lata. Te projekty podlegały wielokryterialnej analizie na etapie tworzenia dokumentu, dlatego mają one strategiczny charakter – podkreśla Sławomir Lewandowski. Wśród pomorskich priorytetów znalazł się projekt budowy obwodnicy Kartuz, rozbudowa drogi nr 214 wraz z budową obwodnicy miejscowości Wicko, a także rozbudowy dróg nr: 521, 188, 222, 224 (Godziszewo – węzeł autostrady A1 w Stanisławie), 226 (węzeł Rusocin na A1 – Pruszcz Gdański – Przejazdowo) oraz 222/229 (etap II Starogard Gdański – Jabłowo – węzeł A1).

– Obecnie podpisana jest umowa wykonawcza na budowę obwodnicy Kartuz – I etap, a w przypadku zadań dotyczących dróg nr 222/229, 521, 224 trwają procedury przetargowe na wybór wykonawcy. Zgodnie z przyjętym planem w pierwszym kwartale tego roku ogłoszone zostaną również przetargi na pozostałe zaplanowane zadania strategiczne – informuje Sławomir Lewandowski.

Poprawa sieci

Jak zaznacza Sławomir Lewandowski dotychczasowe systematyczne inwestowanie w drogi sprawia, że stan techniczny pomorskiej sieci wojewódzkiej z roku na rok wyraźnie się poprawia. W obecnym budżecie ZDW zaplanowane jest zlecenie dokumentacji projektowych na kolejne rozbudowy dróg, tj. nr 209 Suchorze – Bytów, 226 w Pruszczu Gdańskim, 203 Ustka – granica województwa.

Wśród projektów jednorocznych, a więc zaplanowanych do wykonania przez ZDW w tym roku, m.in. należy budowa mostu z dojazdami w ciągu drogi wojewódzkiej nr 521 na rzece Liwa w miejscowości Prabuty. Na to zadanie zostanie złożony wniosek o dofinansowanie ze środków rezerwy subwencji ogólnej.

PARTNERZY DZIAŁUPodziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony