Partnerzy serwisu:

Trawa będzie dłuższa. Drogowcy chcą przeciwdziałać suszy

ep. 11.06.2020

Trawa będzie dłuższa. Drogowcy chcą przeciwdziałać suszy
fot. GDDKiA
Drogowcy z GDDKiA będą inaczej podchodzić do utrzymania dróg w zakresie koszenia trawy. Tam gdzie nie wpływa to na bezpieczeństwo użytkowników, trawa nie będzie koszona. Chodzi o zatrzymanie wilgoci, a tym samym przeciwdziałanie suszy.
Koszenie trawy w pasie drogowym to jedna podstawowych czynności związanych z letnim, bieżącym utrzymaniem dróg. Regularne wykonywanie tej czynności zapewnia bezpieczeństwo i poprawne działanie odwodnienia. Ma także wpływ na estetykę drogi.

Ta ostatnia schodzi jednak na dalszy plan, gdy w grę wchodzi ryzyko suszy. To w naszym kraju jest w ostatnim okresie bardzo poważne – po bezśnieżnej zimie, obecnie mamy do czynienia z długimi okresami bez opadów.

To właśnie spowodowało, że GDDKiA podjęła akcję Stop suszy przy drogach. Jako pierwszy na podjecie akcji zdecydował się oddział z Gdańska. Jak tłumaczy administracja drogowa, ma ona polegać na ograniczeniu powierzchni koszenia pasów zieleni przy drogach krajowych.

„Wyłączone z tego postępowania muszą być elementy związane z bezpieczeństwem ruchu drogowego i efektywnym działaniem systemu odwodnienia” – informuje GDDKiA. Chodzi o to, by wybujała roślinność nie ograniczała widoczności i nie przesłaniała znaków drogowych, a system odwodnienia sprawnie odprowadzał wodę z jezdni.

GDDKiA uprzedza, że w imię wyższego celu, zmieni się efekt wizualny działań utrzymaniowych. – W miejsce do tej pory wykoszonych obszarów pasa drogowego będą występowały obszary o charakterze kwietnych łąk – tłumaczy Drogowa Dyrekcja. Podkreśla, że działania te nie będą wynikiem zaniedbania czy oszczędności, lecz świadomego, celowego działania. – Dzięki temu przyczynimy się do minimalizowania skutków suszy poprzez umożliwienie retencji wody, poprawę utrzymania wilgotności w glebie, obniżenie temperatury powierzchni ziemi oraz zwiększenie powierzchni pochłaniającej dwutlenek węgla – wskazuje GDDKiA.

Działania będą dostosowane do warunków hydrologiczno-meteorologicznych. Jeśli będą się pogarszały, koszenie będzie ograniczane. – Obecnie wobec występowania dobrych warunków przy tzw. pierwszym koszeniu nie były jeszcze wprowadzane zmiany – czytamy w komunikacie.
PARTNERZY DZIAŁUPodziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony