Partner serwisu

Ponad 200 tys. osób z Ukrainy przekroczyło naszą granicę [Aktualizacja]

ep. 28.02.2022

Ponad 200 tys. osób z Ukrainy przekroczyło naszą granicę [Aktualizacja]
fot. Straż Graniczna/Twitter
Jeszcze w niedzielę liczba osób z Ukrainy, które przekroczyły polsko-ukraińską granicę od początku zbrojnego konfliktu za naszą wschodnią granicą przekroczyła 200 tys. 
W niedzielę wieczorem Straż Graniczna informowała o 213 tys. osób, które wjechały do Polski z terenu Ukrainy od początku konfliktu zbrojnego. Gdyby wziąć pod uwagę tylko niedzielę - Straż Graniczna obsłużyła  blisko 100 tys. osób na kierunku wjazdowym. Dziś do godziny 9 rano do Polski z terytorium Ukrainy wjechało 28 tys. osób. W większości to obywatele tego kraju.  

Po polskiej stronie na uciekających przed wojną czeka zorganizowany system pomocy. Miejscem pierwszego kontaktu są tzw. punkty recepcyjne, które początkowo działały w miejscowościach granicznych (w pobliżu przejść drogowych, a dodatkowo na dworcach kolejowych w Przemyślu i Chełmie). W niedzielę poinformowano o uruchomieniu ich dodatkowo w każdym województwie.

To ważne, by wjeżdżający do Polski rejestrowali się po przyjeździe w punktach recepcyjnych – jest to niezbędne, by móc korzystać z pomocy dla uchodźców.

Na razie jedynie ok. 10 proc przyjeżdżających do Polski to osoby, które nie mają na terenie naszego kraju zapewnionego miejsca pobytu. Pozostałe mogą liczyć na pomoc zorganizowaną przez państwo.

Pomoc rzeczowa, zwłaszcza adresowana do Ukraińców, którzy pozostają na terenie swojego kraju, jak poinformowało wczoraj MSWiA, będzie koordynowana przez rządową agencję rezerw strategicznych. Organizacje i instytucje chętne do pomocy powinny skierować się do ośrodków wojewódzkich. Zebrane tam dary trafią do specjalnego magazynu pod Lublinem, a dopiero z tego hub-u pociągami będą transportowana na teren Ukrainy.

PARTNERZY DZIAŁU


Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Wojna Rosja - Ukraina
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony