Partnerzy serwisu:

Ponad 3 tys. zadań na listach Funduszu Dróg Samorządowych

Redakcja/inf. pras. 02.09.2019

Ponad 3 tys. zadań na listach Funduszu Dróg Samorządowych
fot. Pixabay
Na listach podstawowych zadań rekomendowanych do dofinansowania w ramach Funduszu Dróg Samorządowych znajduje się łącznie 3 220 zadań – wynika z informacji podanej przez Ministerstwo Infrastruktury. Spośród nich 812 zadań to te, które chcą realizować powiaty, a 2 408 to inwestycje zaplanowane przez gminy.
Jak podano w komunikacie, na listach rezerwowych znajduje się 681 zadań, w tym 72 powiatowe i 609 gminnych. Te będą mogły otrzymać dofinansowanie w ramach oszczędności uzyskanych na listach podstawowych.

W piątek 30 sierpnia w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów odbyła się narada, z wojewodami, w której uczestniczyli premier Mateusz Morawiecki, minister infrastruktury Andrzej Adamczyk oraz wiceminister infrastruktury Rafał Weber.

– Wsparcie inicjatyw na drogach samorządowych to fundament walki z wykluczeniem komunikacyjnym, bo aż 90 proc. polskich dróg to drogi samorządowe – powiedział minister infrastruktury Andrzej Adamczyk.

Jednym z filarów walki z wykluczeniem komunikacyjnym jest przygotowany w Ministerstwie Infrastruktury Fundusz Dróg Samorządowych, z którego w ciągu 10 lat (do 2028 roku) do samorządów trafi 36 mld zł. Jak podkreślono w komunikacie, jeszcze nigdy na drogi powiatowe i gminne nie trafiły tak duże środki.

FDS jest nowym narzędziem wsparcia samorządów w modernizacji infrastruktury drogowej. Dzięki rządowemu wsparciu dla samorządów możliwe będzie zachowanie sieci drogowej we właściwym stanie i zapewnienie bezpieczeństwa korzystającym z niej mieszkańcom. Dla wielu powiatów i gmin zbyt niskie dochody były dotychczas przeszkodą dla realizacji koniecznych inwestycji.

Nowością jest to, że z FDS możliwe będzie dofinansowanie zadań wieloletnich, co pozwoli na realizację większych inwestycji, które dotychczas były przez samorządy odkładane.
Biedniejsze samorządy mogą skorzystać z dofinansowania w wysokości nawet 80% wartości realizowanych zadań drogowych.

Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony