Partnerzy serwisu:

Ponad 40 proc. nowych aut w Norwegii to pojazdy elektryczne

Magdalena Romanowska 04.01.2020

Ponad 40 proc. nowych aut w Norwegii to pojazdy elektryczne
fot. Unsplash
Chociaż największą liczbą samochodów elektrycznych w Europie mogą pochwalić się Niemcy, to największy wynik procentowy odnotowała w 2019 roku Norwegia. Udział modeli całkowicie elektrycznych w liczbie wszystkich nowych samochodów wyniósł w tym kraju 42,4 proc. Skandynawowie ustanowili tym samym rekord w skali globalnej.
Niedawno podawaliśmy informację o rekordowej w skali Europy liczbie elektrycznych samochodów w Niemczech. Według danych z listopada zarejestrowano tam 57,5 tys. e-aut, podczas gdy poprzedni lider, Norwegia, zanotował 56,9 tys. tych samochodów. Inaczej jednak mają się dane procentowe. Norwegia jest dużo mniej zaludnionym krajem – mieszka tam tylko 5,3 mln ludzi, podczas gdy w Niemczech jest to 82,8 mln.

Miedzy innymi dlatego też, w danych opublikowanych przez nowojorskie biuro prasowe Bloomberg znalazła się informacja o rekordowym, 42-proc. udziale modeli całkowicie elektrycznych na norweskim rynku. Jest to ogromny wzrost w stosunku do poprzednich lat. W 2018 roku wskaźnik ten wyniósł 31,2 proc., a w roku 2013 tylko 5,5 proc.

Statystyki w górę pociągnął przede wszystkim samochód Tesla Model 3. Sprzedano 15 683 szt. tego modelu. Ceny tego pojazdu na norweskim rynku rozpoczynają się od 384 900 koron (ok. 166 tys. zł) netto. Łączna sprzedaż EV Tesli w Norwegii w 2019 r. osiągnęła rekordowy poziom 18 798 sztuk.

Jednocześnie Norwegia jest największym propagatorem elektrycznych samochodów, o czym świadczą liczne ulgi dla ich użytkowników, takie jak zwolnienia z podatku. Jednocześnie kraj jest jednym z największych producentów ropy w Europie Północnej, postawił sobie za cel zrezygnowanie ze sprzedaży samochodów spalinowych do 2025 roku.

Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony