Partnerzy serwisu:

Ponad 4,7 mld zł z systemu viaTOLL dla KDF

Edyta Wsół 21.07.2015

Ponad 4,7 mld zł z systemu viaTOLL dla KDF
fot. viatoll.pl
Na początku lipca 2015 roku minęły cztery lata odkąd na polskich drogach funkcjonuje system viaTOLL. Do tej pory objął on działaniem ponad 3160 km dróg i wygenerował ponad 4,7 mld zł wpływów, które przekazano do Krajowego Funduszu Drogowego.
Elektroniczny system poboru opłat viaTOLL jest obowiązkowy dla wszystkich pojazdów samochodowych oraz zespołów pojazdów o dopuszczalnej masie całkowitej wyższej niż 3,5 tony, a także dla autobusów niezależnie od ich dopuszczalnej masy całkowitej.

Kierowcy pojazdów lekkich podróżujący płatnymi odcinkami autostrad zarządzanych przez GDDKiA (A2 Konin – Stryków i A4 Bielany Wrocławskie – Sośnica) mogą dobrowolnie skorzystać z systemu viaTOLL za pośrednictwem usługi viaAUTO.

Przychody

Wszystkie przychody wygenerowane przez system są przekazywane na konto Krajowego Funduszu Drogowego i przeznaczane są na dalsze inwestycje w rozbudowę oraz modernizację istniejącej infrastruktury drogowej w Polsce.

Od 1 lipca 2011 roku na konto KFD wpłynęło do tej pory przeszło 4,7 mld zł. Opłaty uiszczane drogą elektroniczną to 4 mld zł, w tym 13 mln zł od pojazdów lekkich, natomiast płatności wnoszone w sposób tradycyjny przez kierowców pojazdów lekkich, korzystających z płatnych odcinków autostrad zarządzanych przez GDDKiA to w sumie 641 mln zł.

Użytkownicy systemu

Gdy system zaczął działać cztery lata temu, zarejestrowanych było w nim 300 tys. pojazdów. Teraz jest to 880 tys. samochodów. Prawie 62% z nich pochodzi z Polski, te o masie przekraczającej 3,5 tony stanowią ponad 59% wszystkich pojazdów.

Wśród zagranicznych użytkowników poruszających się samochodami ciężarowymi o dopuszczalnej masie całkowitej przekraczającej 3,5 tony, najliczniejszymi grupami są Niemcy (6%), Litwini (3,8%), Czesi (3,5%) oraz Rosjanie (3,2%).
PARTNERZY DZIAŁU


Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Pobór opłat
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony