Partnerzy serwisu:

Ponad miliard z UE na pogłębienie toru wodnego Świnoujście – Szczecin

ep 16.01.2019

Ponad miliard z UE na pogłębienie toru wodnego Świnoujście – Szczecin
fot. Port Szczecin Świnoujście
Jest decyzja Komisji Europejskiej dotycząca dofinansowania dla pogłębienia toru wodnego Świnoujście – Szczecin. Unia dołoży 1,2 mld zł. To druga w tym roku pozytywna decyzja dotycząca projektów w ramach programu Infrastruktura i Środowisko 2014-2020. Obie dotyczą województwa zachodniopomorskiego.
Jak podaje Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju, Urząd Morski w Szczecinie dostanie ponad 1,2 mld zł dofinansowania z funduszy europejskich na projekt „Modernizacja toru wodnego Świnoujście - Szczecin do głębokości 12,5 m”. Pozytywna decyzja KE potwierdziła unijny wkład. Całe przedsięwzięcie jest warte przeszło 1,4 mld zł (ponad 287 mln euro).

Tor – na długości ok. 62 km – zostanie nie tylko pogłębiony do 12,5 m, ale także poszerzony. Wykonane zostaną również mijanki, przebudowane skarpy brzegowe. Pogłębione i poszerzone będą obrotnice statków, oznakowanie nawigacyjne zostanie zmodernizowane i przystosowane do nowych warunków. W praktyce, dzięki tej inwestycji maksymalne dopuszczalne zanurzenie statków zawijających do Szczecina zwiększy się z obecnych 9,15 m do ok. 11 m. Będzie to oznaczało otwarcie na określone grupy dużych statków. Dzięki inwestycji, nie będą one musiały być odładowywane w Świnoujściu, po to, by mogły popłynąć do Szczecina. Jak tłumaczył inwestor, statek, który obecnie wchodzi z ładunkiem ok. 20 tys. ton, po pogłębieniu toru będzie mógł wejść z ładunkiem niemai dwa razy większym. 

Inwestycja w tor wodny Świnoujście-Szczecin zapewni dostęp do portu w Szczecinie. Prace, które zostaną wykonane dzięki funduszom z POIiŚ poprawią konkurencyjność portu, obniżą koszty przewozu ładunków transportem morskim, a także pozwolą na przewożenie tą drogą większej ilości ładunków. 

To 80. pozytywna decyzja KE dla projektów POIiŚ 2014-2020. Jednocześnie to druga pozytywna decyzja, która dotyczy województwa zachodniopomorskiego - poprzednia dotyczyła przebudowy torowisk tramwajowych w Szczecinie, do której UE dołoży 40 mln euro. - Mieszkańcy Szczecina już wkrótce odczują poprawę funkcjonowania komunikacji tramwajowej w mieście, co ostatecznie przełoży się na lepszą jakość powietrza. Modernizacja toru wodnego przyniesie natomiast korzyści gospodarcze całemu regionowi - powiedziała komisarz ds. polityki regionalnej Corina Crețu.  

Jak przypomina biuro prasowe Przedstawicielstwa Regionalnego Komisji Europejskiej, zakończenie obu projektów zaplanowano na 2023 r.
.  

Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony