Partner serwisu

Ponowny wybór oferty na obwodnicę Zabierzowa

Redakcja 09.01.2023

Ponowny wybór oferty na obwodnicę Zabierzowa
fot. GDDKiA
Oferta konsorcjum na czele z firmą Polimex Infrastruktura została wskazana jako najkorzystniejsza w ponownej ocenie ofert na projekt i budowę obwodnicy Zabierzowa. GDDKiA dokonała ponownego rozstrzygnięcia po wyroku Krajowej Izby Odwoławczej.
Obwodnica ma powstać w ciągu drogi krajowej nr 79. Po raz pierwszy przetarg rozstrzygnięto w październiku – wówczas wskazano ofertę konsorcjum spółek Strabag. Od tego wyniku odwołał się inny oferent. KIO nakazała unieważnienie czynności wyboru oferty.

W ponownej ocenie oferta Strabag została odrzucona, a najkorzystniejsza okazała się propozycja konsorcjum Polimex Infrastruktura, Polimex Mostostal, Polbud – Pomorze i Mosty Łódź. Jest warta 613,704 mln zł.
Ten wynik także podlega jeszcze prawu zaskarżenia do KIO. Jeśli nie będzie odwołań, umowa zostanie podpisana.

Obwodnica Zabierzowa ma mieć ok. 10,3 km długości i będzie drogą klasy GP. Na początkowym przebiegu, za węzłem Modlniczka, obwodnica będzie dwujezdniowa, a w dalszej części jednojezdniowa.  

Nowa obwodnica obsłuży też tereny przyległe dzięki wybudowaniu dróg zbiorczych i trzech skrzyżowań: w Zabierzowie, Bolechowicach i Rudawie. Powstaną obiekty inżynierskie, w tym tunel o długości ok. 300 m, cztery mosty, siedem wiaduktów, kładka dla pieszych i rondo. Przebudowana zostanie infrastruktura, w tym energetyczna i telekomunikacyjna, oraz sieci wodno-kanalizacyjna i gazowa. Wybudowane zostaną: odwodnienie, zbiorniki retencyjne, przejścia dla zwierząt, ekrany akustyczne i oświetlenie drogowe. 

Zabierzów i okoliczne miejscowości położone są w sąsiedztwie Parku Krajobrazowego Dolinki Krakowskie. Ze względu na walory przyrodnicze i bliskość Krakowa, są nie tylko miejscem zamieszkania, ale również kierunkiem chętnie odwiedzanym w celach rekreacyjnych. Stąd generowany jest także duży ruch lokalny. 

Droga krajowa nr 79 prowadzi też tranzyt pomiędzy Krakowem a zachodnią Małopolską i województwem śląskim. Według pomiarów przeprowadzonych w latach 2020/2021 w ramach Generalnego Pomiaru Ruchu, przez Zabierzów przejeżdża średnio 21,4 tys. pojazdów na dobę. Z powodu dużego natężenia ruchu mieszkańcy i władze samorządowe zabiegali o obwodnicę. Jej wybudowanie umożliwi wyprowadzenie ruch tranzytowego z centrum miejscowości, poprawiając bezpieczeństwo i komfort życia mieszkańców. 
PARTNERZY DZIAŁU


Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony