Partner serwisu

Poprawi się dojazd do Zakopanego

ep. 03.01.2023

Poprawi się dojazd do Zakopanego
Fot. Google Maps
Jest zielone światło dla rozpoczęcia przygotowań do modernizacji drogi krajowej nr 47, czyli tzw. zakopianki, na odcinku od Nowego Targu do Szaflar. Minister infrastruktury Andrzej Adamczyk zatwierdził program inwestycji dla tego zadania. Przygotowania do poprawy dalszego przebiegu trasy – od Szaflar do Zakopanego – ruszyły w ubiegłym roku.
Mowa o odcinku DK-47 liczącym 6,7 km. W ramach planowanej inwestycji wzmocniona zostanie nawierzchnia drogi (do 11,5 t/oś), wybudowane mają być także dodatkowe pasy ruchu, przebudowane zjazdy i skrzyżowania. Zaplanowano także budowę chodników i ekranów akustycznych.

Zadanie będzie realizowane w ramach Programu rozwoju systemu transportowego na obszarze Podtatrza. Na razie ruszą przygotowania. Prace budowlane będą realizowane w latach 2028-2030.

– Realizujemy kolejne inwestycje poprawiające komunikację w regionie Podtatrza. Zakopianka jest najważniejszą z nich. Budowa drogi o parametrach drogi ekspresowej od Rabki-Zdroju do Chyżnego oraz poprawa przepustowości między Nowym Targiem a Zakopanem to wielkie wyzwania. Będzie to możliwe po zakończeniu żmudnych procesów przygotowawczych, które właśnie rozpoczynamy – powiedział minister infrastruktury Andrzej Adamczyk.

Dla następnego odcinka DK-47, tj. Szaflary – Zakopane program inwestycyjny został podpisany na początku ub. roku, a jesienią ruszył przetarg na opracowanie dokumentacji projektowej. Do realizacji zadania GDDKiA wybrała firmę Sweco Polska.

Drogi krajowe nr 7 i 47 wraz z ekspresową S7 stanowią główną arterię komunikacyjną województwa małopolskiego na osi północ-południe.

W części na południe od Krakowa to trasa ważna m.in. dla ruchu turystycznego, prowadząca do stolicy Tatr – Zakopanego. Tym samym jest to trasa mocno obciążona ruchem. Od Rabki-Zdroju do Zakopanego jest to ciąg drogi krajowej nr 47.

Na odcinku od Myślenic do Rabki-Zdroju kierowcy korzystają już z dwujezdniowej drogi ekspresowej S7. W realizacji jest dwujezdniowa droga krajowa nr 47 klasy GP pomiędzy Rdzawką i Nowym Targiem (ok. 16 km). Finał inwestycji spodziewany jest w lipcu 2024 r.

Budowa dwujezdniowej drogi klasy GP na parametrach drogi ekspresowej szykowana jest także na odcinku DK-7 od Rabki do Chyżnego. To ok. 35 km trasy, która powstać ma w nowym korytarzu. Obecnie inwestycja jest na etapie studium techniczno-ekonomiczno-środowiskowego wraz z materiałami do decyzji środowiskowej. Prace przygotowawcze mają się zakończyć w 2027 roku. W ramach studium korytarzowego opracowanych zostało 9 wariantów przebiegu drogi, z których 4 zostały zarekomendowane do dalszych prac.
PARTNERZY DZIAŁU


Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony